PËRRALLA: Dhjetë vite më parë shpërndante qumësht, sot Nick Pope rivalizon Alisson për Dorezën e Artë!

13 Korrik 2020
17:58
Telesport

Në vitin 2010 ndihmonte kushëririn e tij të shpërndante qumësht, në vitin 2020 është në krye të renditjes së Dorezës së Artë. Historia e çuditshme e Nick Pope, i cili në një dekadë ka parë që jeta e tij të ndryshojë rrënjësisht.

Never give up on your dream' – ex Ipswich Town youngster Nick Pope ...

Një kujtim i Facebook e bën atë të rivendosë rrugën e përshkuar në dhjetë vjet: një seri pune me kohë të pjesshme e kishte lejuar të linte para veç për të blerë makinën e tij të parë, një Citroen C2; sot ai pretendon pozicionin e parë të portierit të Anglisë në Kampionatin Evropian të planifikuar për verën e ardhshme.

England goalkeeper Nick Pope on his release by Ipswich Town | East ...

Në vitin 2008, vetëm 16 vjeç, Ipswich nuk e konfirmoi në ekip të parë pas gjashtë viteve të akademisë. Nick u zgjua menjëherë nga një ëndërr, nga nata në ditë. “Ndihesh i shkatërruar në këtë moment, por të paktën më veshën mirë, nuk isha aq i mirë”, pranoi Pope në Daily Mail.

Fillimi i një jete të re, të përbërë nga miq, të qeshura dhe ndeshje në futbollin “të vogël”, ndonjëherë edhe më formues se çdo akademi. Njëqind e pesëdhjetë lojëra për rezervat e Bury Town, lëndët shkollore për Kolegjin West Suffolk, duke kërkuar një vend pune dhe ofertë për një vend në Universitetin e Nottingham Trent, pothuajse duke i lënë pas dore dorezat dhe topin. “Po shikoja përreth, po shpresoja të kthehesha në futbollin profesionist, por nuk ka shumë shanse që lojtarët që kanë bërë një rrugë të ngjashme me mua, ta bëjnë këtë.”

England goalkeeper Nick Pope on his release by Ipswich Town | East ...

Në vitin 2011 një mundësi e re prezantohet, me Phil Chappell, një skaut nga Charlton Athletic, i cili e identifikon atë dhe i kërkon që të kalojë ca kohë me trajnerin e portierëve Lee Turner. “Shkova atje pa frikë, tashmë isha i angazhuar në një rrugë tjetër. Nuk do të kisha bërë një dramë edhe sikur të mos kishte shkuar mirë”.

Nga aty një sërë huazimesh, një purgator. Vetëm në 2013 veshi tre fanela: Charlton, Aldershot Toën e York City. “Nuk doja të huazohesha. Ishte një vazhdim i testimeve… Nëse ecën qëndron, ndryshe kthehesh mbrapsht”.

Pope delighted with progress after senior debut - Charlton ...

Pesë vjet duke udhëtuar nëpër Angli deri te Burnley, në vitin 2016. Sidoqoftë, do të duhet të presë më shumë se një vit për debutimin e tij. Më 10 shtator 2017 zëvendësoi Tom Heaton në minutën e 36-të të një ndeshje në shtëpi kundër Crystal Palace.

“Mbaj mend që gjuaj topin menjëherë pasi u futa. Mora frymë thellë dhe i thashë vetes se pas gjithë kësaj kohe nuk mund të dështoja. Kjo ishte faza që kisha ëndërruar gjithmonë. Në TV, në një ndeshje të Premier League ”. Përfundimisht Burnley fitoi një me zero.

Nick Pope Outlines England Ambition & Reflects on Challenges of ...

Tre vjet pas debutimit të tij në Premier, Pope po lufton për Dorezën e Artë, një titull i caktuar nga kampionati anglez për portierin që ka mbajtur vazhdimisht portën e pastër, me Alisson, një nga portierët më të mirë në botë si rival.

“Fitimi i Dorezës së Artë do të ishte i jashtëzakonshëm. Ekipi ynë nuk është shumë i suksesshëm dhe ne zakonisht nuk jemi në gjashtë të parët”.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit