Pioli: “Duhet te dal ketu sepse detyrohem…” Pastaj përgjigjet për Zaniolo dhe krizen e Milanit

25 Janar 2023
0:38
Telesport

Lazio ka shkatërruar 4-0 në “Olimpico” Milanin duke i futur këta të fundit zyrtarisht në krizë. Ndeshja nisi keq që në minutën e 4′ kur Milinkovic-Savic gjeti rrugën e rrjetës. Në minutën e 38′ Zaccagni dyfishoi shifrat duke mbyllur pjesën e parë me avantazhin e dyfishtë.

Vendasit në presën realizuan dhe 2 gola të tjerë me Luis Alberto 67′, Felipe Anderson 75′. Kjo humbje e mban ende Milanin në vendind e 2 me 38 pikë, ndërsa Lazio e ndjek nga pas me 37 pikë. Në ndeshjen e radhës, Milani pret Sassuolo, ndërsa Lazio pret Fiorentinën.

“Duhet të kthehemi shpejt në Milanello për të punuar. Ne nuk po japim performancë me mundësitë tona. Për momentin ka shumë gjëra që nuk funksionojnë: ka situata që duhet patjetër t’i përmirësojmë. Unë jam këtu për të folur sepse më duhet, përndryshe duhet të mbyllim gojën dhe të punojmë.

Ne të gjithë duhet të bëjmë shumë më mirë: është një moment delikat. Nuk është e thjeshtë: gjërat nuk shkojnë mirë për ne. Sot nuk kemi krijuar shumë, por pa topin jemi bërë një ekip me pak kthjelltësi dhe pak mbulime”.

Keshtu komentoi Stefano Pioli pas ndeshjes, duke shtuar: “E vetmja mënyrë për të përmirësuar situatën është të punosh. E menaxhuam mjaft mirë manovrën, por nuk u rrezikuam. Duhet të jemi më të vëmendshëm, kompakt dhe bashkëpunues. Rezultatet pozitive sjellin entuziazëm, ato negative sjellin negativitet i cili më pas bëhet më i vështirë për t’u zgjidhur”.

Mungon Ibra si lider? “Nuk duam të kemi alibi dhe justifikime, ata do të kenë mbështetjen dhe mbështetjen time”. Scudetto? Ne duhet t’i rikthehemi të luajturit siç e dimë, në javët e fundit nuk kemi qenë ata që jemi”. PËR ZANIOLO – “Tani le të flasim për ndeshjen, pastaj të shohim në ditët në vijim”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit