Pioli “kërcënon” kryesuesit e Serie A para përballjes së trefishtë: Pak besonin tek ne, por mos harroni se jemi Milani…

1 Prill 2023
14:58
Alfred Lleshi
back button

Triptiku i hekurt mes kampionatit dhe Champions League me Napolin nis nesër në mbrëmje. Stefano Pioli prezanton ndeshjen e madhe në stadiumin “Maradona” në konferencën për shtyp. “Këta dy muaj janë vendimtarët dhe ne mund të bëjmë ende shumë, – shpjegoi trajneri i Milanit.

– Një vit më parë askush nuk ka vënë bast për ne, tani pak besojnë tek ne, pak besonin se mund të kualifikoheshim në çerekfinalet e Champions-it, se mund të arrijmë në top-4 e Serie A. Është një sezon që mund të bëhet i lavdishëm, por edhe negativ”. Për kthimin në mbrojtjen me 4 lojtarë: “Ekziston kjo hipotezë. Ne i kemi provuar të dyja gjërat, nëse luajmë për Milanin mund të fitojmë. Nëse nuk luajmë për Milanin rrezikojmë të humbasim”.

Leao vjen i frymëzuar nga ekipi kombëtar. A është ai simboli i këtij Milani?
Këta dy muaj janë vendimtarët dhe ne mund të bëjmë ende shumë. Deri tani janë vendime dhe gjykime të pjesshme.

Çfarë ka ndryshuar Milani në krahasim me atë të një viti më parë?
Gjatë pushimit iu thashë prindërve të mi se asgjë nuk ka ndryshuar. Një vit më parë askush nuk mendonte se mund të fitonim titullin, këtë vit askush nuk beson se mund të shkojmë përtej çerekfinaleve të Champions-it, se mund të arrijmë në katër të parët e Serie A. Ajo që ndodhi vitin e kaluar nuk vlen më, ne duhet të fokusohemi në atë që na pret.

A mund ta përsërisë Milani ndeshjen e parë?
Ishte një nga ndeshjet e pakta në të cilat nuk kishim zgjedhur të dilnim para në numër të lartë, por ta prisnim Napolin. Do të ketë vështirësi, përballemi me një ekip të nivelit të lartë, por besoj shumë në ekipin tim. Djemtë e mi e dinë se duhet të shtyjnë fort, të shkojnë përtej limiteve të tyre.

Napoli do të jetë pa Osimhen…
Qartësisht ai është shumë i fortë, por Napoli ka fituar shtatë ndeshje radhazi pa të. Zgjedhjet e mia nuk do të kushtëzohen nga prania e tij apo jo.

A do të mbështeteni pak te lojtarët e titullit, që dinë të fitojnë?
Është një grup shumë i përgjegjshëm dhe koheziv, që kurrë nuk e ka lënë veten të ndikohet shumë nga ato që thuhen jashtë Milanello-s. Ne e dimë se kemi bërë shumë më mirë në Champions League dhe shumë më keq në Serie A, por mund ta rregullojmë këtë. Për nesër do të zgjedh lojtarët që më lejojnë të luaj ndeshjen më të mirë, duke llogaritur se edhe zëvendësuesit mund të bëjnë diferencën në një ndeshje kaq delikate.

Çfarë ka Napoli më shumë se Milani? Dhe anasjelltas?
Napoli kishte më shumë vazhdimësi rezultatesh dhe dy muajt e fundit të ligës nuk ishin pozitive për ne. Nuk e meritonim të humbnim në ndeshjen e parë. Dy ndeshjet e Champions League do të jenë të ndryshme nga ajo e nesërmja, është një kompeticion tjetër. Marrin përsipër faktorë të tjerë që nuk mund të ndikohen nga ndeshja e nesërme.

A është Leao i bindur që sulmuesi i dytë është roli juaj i preferuar?
Po. Nesër do të jetë njësoj. Leao mund të luajë ku të dojë, për sa kohë që nuk është në zotërim të topit.

A është skuadra gati të ecë përpara pa Ibrën?
Unë jam tifozi më i madh i Zlatan për atë që ka bërë, por është shumë e thjeshtë të tregosh se Ibra mbetet arsyeja e vetme për rritjen e ekipit. Të gjithë jemi rritur dhe përmirësuar, edhe me përvoja negative dhe pozitive. Ekipi është në gjendje të luajë mirë pa Zlatan. Ishte shumë e vështirë të fitonim titullin, është edhe më e vështirë ta rikonfirmojmë veten, por mund të jetë ende një sezon shumë i rëndësishëm.

Sacchi thoshte se keni nevojë për ‘një sy, durim dhe fat’. A është e njëjta gjë për nesër?
I uroj Sacchi dhe Zaccheroni ditëlindjet e tyre. Këto të tre janë përbërës mjaft të rëndësishëm, duhet t’iu shtojmë cilësinë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit