Pioli nuk pranon dorëzimin: Kemi ende një shans, të fitojmë ndaj Newcastle

29 Nëntor 2023
8:21
Alfred Lleshi
back button

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, doli në konferencën për shtyp pas disfatës së rëndë kundër Borussia Dortmundit në “San Siro”, e cila pothuajse përfundimisht i futi në telashe Giroud dhe shokët e tij për kalimin në 1/8 finale të Champions League.

A jeni i kënaqur me performancën?
Jo. Për t’i fituar këto ndeshje duhet më shumë cilësi dhe ne nuk e kishim për ta drejtuar rezultatin në anën tonë. Nëse doni t’i fitoni këto ndeshje, cilësia duhet të jetë superiore.

Ekipi juaj dukej i lodhur…
I lodhur në nivelin mendor në minutat e fundit, po. Më duhej një ndryshim tjetër, që nuk arrita ta bëja. Ne gjithmonë kemi qenë shumë të mirë në reagimin ndaj zhgënjimeve, tani do të duhet të endojmë për kampionatin, duke u përpjekur të kemi forcën për të bërë më mirë.

Me siguri keni ndonjë keqardhje që shkoi kështu…
Po, sidomos për ndeshjen e parë, sepse është e vështirë të luash në atë nivel dhe të mos fitosh. Sonte nuk ishim aq të saktë dhe me atë cilësi që duhet për të fituar një ndeshje kaq të rëndësishme. Tani kemi ende një shans, të fitojmë ndaj Newcastle. Vetëm Borussia ia doli, por nëse ata e bënë atë, mund t’ia dalim edhe ne.

A do të ketë ndryshime taktike?
Mendoj se na duhet një reagim mendor dhe jo tekniko-taktik.

A ka ndonjë gjë për të cilën pendohesh më shumë nga të gjitha?
Ne mund ta kishim marrë epërsinë disa herë gjatë ndeshjes, me siguri pastaj do të ishte ndryshe. Më dhemb dëmtimi i Thiaw, sepse mendoj se do ta humbasim për disa ndeshje.

A keni folur me drejtuesit?
Po, po, ne folëm për këtë në korridoret e stadiumit, siç bëjmë gjithmonë pas ndeshjeve.

Publiku i fikur, përveç “Curva”?
Për sa kohë që skuadra tregoi se mund ta fitonte ndeshjen, tifozët ishin me ne. Është e drejtë që tifozët ndihen të zhgënjyer, ne kemi për detyrë të bëjmë më mirë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit