Pioli po reflekton, skuadra është tërbuar. “Tërmet” te Milani pas shkarkimit të Maldinit dhe Massara

7 Qershor 2023
8:00
Alfred Lleshi
back button

I gjithë zhgënjimi në një “emoji”. Asnjë konfirmim, por buzëqeshja e hutuar e postuar nga Rafael Leao në rrjetet e tij sociale, pas përhapjes së lajmit për lamtumirën e Paolo Maldinit nga Milani, nuk mund të mos lidhet me përçarjen e bujshme mes numrit një të klubit kuqezi, Cardinale, dhe ish-kapitenit historik.

Fotoja që e tregon atë duke buzëqeshur me Maldini dhe Massara në nënshkrimin e rinovimit të kontratës me kuqezinjtë deri në vitin 2028, në përfundim të një negociate të gjatë dhe rraskapitëse, daton ditë më parë.

E fundit e postuar në Instagram nga sulmuesi portugez, i ulur me Maldinin në një stol të ‘Milanello’, teksa flasin më vete, kur zgjatja e kontratës ishte ende për t’u përcaktuar, përbën jo vetëm hutim. Sipas asaj që raporton “Repubblica”, skuadra kuqezi e ka marrë shumë keq lamtumirën e Paolo Maldinit, ose më saktë shkarkimin e tij nga pronarët e klubit.

Nga Leao te Theo Hernandez dhe Maignan; të gjithë janë në mbështetje të drejtorit sportiv. Mësohet gjithashtu se edhe trajneri Pioli po reflekton, ndërsa skuadra është e tërbuar, me rrjetet sociale ku fansat kuqezinj kanë shprehur gjithë mospajtimin e tyre me këtë lëvizje të papritur te “Djalli”.

Ndarja mes Paolo Maldinit, Frederic Massara dhe Milanit mbërriti si rrufe në qiell të hapur. Mungon vetëm zyrtarizimi i këtij lajmi të bujshëm, por duket se takimi me Gerry Cardinale ka sjellë një frakturë që është vështirë të shërohet. Lajmi që tronditi botën e kuqezinjve dhe solli edhe reagimin e “Milan Club”, tifo-grup që doli haptazi kundër klubit.

Ja deklarata e tyre: “Ne shprehim solidaritetin e plotë me Paolo Maldini dhe Frederic Massara, pas vendimit të pronarëve për t’i larguar ata dhe për të ndërprerë një projekt fitues. Paolo Maldini është një legjendë për brezat e tifozëve kuqezinj dhe një profesionist mjaft i rëndësishëm në rilindjen e skuadrës sonë të zemrës. Jemi në mbrojtje të dinjitetit të atij.

Për këtë arsye biseda tani merr emrin e “Milan Club Maldini” dhe fton të gjithë tifozët e Milanit të braktisin stadiumin, të mos abonohen në asnjë biletë për sezonin e ardhshëm dhe të bojkotojnë çdo lloj ‘merchandising’ me markën ‘Milan’. Në vend të kësaj, ne rinovojmë mbështetjen tonë totale për ekipin. Forca Milan, Milani ynë!

Firmëtarët e peticionit:

Malika Ayane
Daniele Abbado
Paolo Antonini
Gianmarco Bachi
Niccoló Barbiero
Alberto Boccaccio
Biagio Bolocan
Gianluca Brullo
Francesco M. Cataluccio
Gian Andrea Cerone
Gino Cervi
Francesco Calligaris
Niccolò Colombini
Simone Colombo
Marco Dall’Acqua
Edoardo Dubini
Alberto Flores d’Arcais
Marcello Flores
Giuliano Foschini
Federico Frascarelli
Luca Formenton
Pietro Formenton
Stefano Guidarini
Antonio Gurrado
Luca Mastrantonio
Francesco Melzi
Luca Morazzoni
Davide Mosca
Giacomo Papi
Jan Pastori
Francesco Picco
Danilo Pierloni
Giovanni Penzo
Fabrizio Ravelli
Giangiacomo Rossi
Carlo Saulle
Alberto Saibene
Giulia Setti
Stefano Sorbello
Jacopo Tondelli
Luca Ussia
Giambattista Venditti
Giorgio Welter
Tommaso Zibordi

Lajme të tjera

Lajmet e fundit