Pioli pranon paraqitjen e dobët, analizon gabimet dhe shton: “Më lejoni t’iu them vetëm diçka tifozëve…”

28 Nëntor 2021
17:51
Telesport

Humbja e dyte radhazi ne Serie A dhe 7 gola te pesuar ne dy ndeshje. Milani eshte ne nje minikrize ne Serie A teksa ne mes eshte fitorja ne Madrid ndaj Atletico.

Trajneri Pioli foli për DAZN pas disfatës së pasdites ndaj Sassuolos. Këto janë deklaratat e tij:

Pas Firences ka ende gabime individuale: “Na mungonte kthjelltësia. Kemi humbur shumë situata, veçanërisht në zonën kundërshtare. Ne kemi hyrë shumë herë dhe kemi humbur hapin e fundit. Ne duhej ta menaxhonim epërsinë absolutisht më mirë, minutat pas golit janë të rëndësishme. Ne bëmë një gabim. Nëse pranuam 7 gola në dy ndeshje, diçka shkoi keq”.

A luajti skuadra mjaftueshëm? “Mjaftueshmëria është një term që nuk më pëlqen, mendërisht nuk kemi qenë aq të kthjellët në zgjedhjet tona dhe kur nuk jemi të kthjellët është më e lehtë të bëjmë gabime”.

Ju keni vuajtur më shumë se zakonisht një me një në mbrojtje: “Faza jonë mbrojtëse i parashikon këto situata, në ndeshjet e mëparshme i kemi fituar dhe sot i kemi humbur. Asnjëherë nuk është përgjegjësi e një departamenti të vetëm. Në disa situata është dashur më shumë vëmendje për të mos marrë golin e tretë për të qëndruar në lojë deri në fund”.

Për Florenzin dhe rolin e tij: “Ai është një djalë fantastik që vihet në dispozicion. E kam hedhur fillimisht si sulmues krahu, por pas 2-3 ndeshjesh ai m’u afrua për të më thënë, gjithmonë me respektin maksimal: “mister, kur do te më lejoni të luaj në rolin tim?”. Mendoj se sot ai e kontrolloi mirë Raspadorin, po rritet në gjendje dhe është një lojtar i rëndësishëm”.

Çfarë reagimi prisni dhe çfarë fytyrash keni parë? “Përballje të drejta pas dy humbjeve. Kujtuam që nuk vinim nga një fitore. Nuk mendoj se qasja ishte e gabuar. Duhet të ishim më të mirë në menaxhim. Jemi të vetëdijshëm për cilësitë dhe defektet tona, do të duhet të punojmë për t’u përmirësuar. Në ndeshjet e fundit kemi bërë pak më pak.

A është taksa që paguani për angazhimin e dyfishtë Serie A dhe Champions?

“Nuk kemi arsyetime, duam të përballemi me këto angazhime të dyfishta. Ndoshta do të kalojme grupin në Ligën e Kampionëve. Sot futa në fushë 5 lojtarë të ndryshëm se në Madrid, por nuk ishim të qartë në zgjedhjet tona ndaj një kundërshtari të shpejtë dhe teknik. Më lejoni t’u them diçka tifozëve tanë, nuk dua te behem nje rrufian: ata ishin në lojë deri në fund pavarësisht vështirësive. Na dhane mbeshtetjen. Vazhdojmë keshtu dhe se bashku të jemi më të fortë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit