Pjesë e futbollit apo në shërbim të biznesit? Projektohet jeta e re e Marcelos

18 Gusht 2022
8:40
Alfred Lleshi
back button

Marcelo është më afër “pensionimit” sesa vazhdimit të karrierës së tij të jashtëzakonshme si futbollist. Pasi i tha lamtumirë Real Madridit duke fituar tre tituj në sezonin 2021-2022, braziliani nuk është joshur nga ofertat që i vijnë, ndër të tjera me propozime nga Katari apo MLS. Pra, mundësia e “daljes në pension” fiton peshë në të ardhmen e afërt të lojtarit me më shumë tituj (25) në historinë e Real Madridit.

Sidoqoftë, situata nuk e kap brazilianin gafil. Marcelo prej kohësh po përgatitet për jetën pas futbollit, duke hedhur themelet e një karriere si sipërmarrës, së cilës tashmë mund t’i japë shtysë që aktiviteti i tij si futbollist profesionist nuk e kufizon.

Marcelo aktualisht zotëron dy klube, Azuriz, nga kampionati brazilian Paranaense, dhe Mafra, nga divizioni i dytë portugez. I pari u ble në vitin 2017 dhe së fundi u lançua në aventurën evropiane. Mafra i përket të njëjtit grup si i pari dhe konsiderohet nga Marcelo si ura ideale midis tregjeve braziliane dhe evropiane.

Sa i përket Azuriz, ideja e Marcelos dhe partnerëve të tij është të promovojnë funksionin e tyre stërvitor, një fushë në të cilën ish-lojtari i Real Madrid tashmë ka një përvojë të konsiderueshme falë “Campus 12”. Një nismë që në bashkëpunim me kunatin e tij, Caio Alves, po e zhvillon me sukses prej disa kohësh dhe që përfaqëson një tjetër aktivitet biznesi të Marcelos.

Nga tre lojtarët e Real Madridit që e përfunduan kontratën e tyre më 30 qershor, Marcelo ishte i vetmi që pati një lamtumirë institucionale në kulmin e karrierës së tij. Dy të tjerët, Gareth Bale dhe Isco Alarcón, tashmë kanë gjetur destinacione të tjera (përkatësisht Los Angeles FC dhe Sevilla), ndryshe nga Marcelo, i cili në çdo rast e di se dyert e “Los Blancos” do të jenë gjithmonë të hapura për të.

Një rikthim eventual te Real Madridi si ambasador apo përfaqësues institucional është gjithashtu në planet e ardhshme të brazilianit, të cilit nuk i mungojnë stimujt profesionalë nëse, siç duket, përfundon duke i “varur këpucët në gozhdë” këtë verë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit