Planet “A” edhe “B” i PSG-së për ta mbajtur Mbappen në Francë

5 Dhjetor 2023
19:37
Telesport
back button

Ne janar 2024, Kylian Mbappe do të jetë në gjendje të negociojë lirshëm me klubet që duan ta transferojnë atë. Kjo do të thotë se Paris Saint-Germain ka më pak se një muaj për të siguruar nënshkrimin e tij për vazhdimin e kontratës, për ta mbajtur atë në dhomën e zhveshjes ose të paktën për të shmangur rrezikun që ylli i madh i futbollit botëror të largohet nga klubi në fund të sezonit si i lirë.

Sulmuesi ishte tashmë një herë në një situatë të tillë, shumica e mediave botërore e transferuan te Real Madridi, ku ai ende po lëviz dhe më pas PSG bëri një ofertë që lojtari nuk mundi ose nuk deshi ta refuzonte. Sipas The Times, ishte si vijon: Mbappe mori 125 milionë euro për të nënshkruar kontratën dhe një zgjatje trevjeçare me një pagesë të premtuar prej 250 milionë euro.

Në Paris shpresojnë t’ia dalin sërish një plani të tillë dhe përveç parave të mëdha, siç shkruan AS, janë edhe dy strategji me të cilat duan të bindin sulmuesin 25-vjeçar që të qëndrojë. Njëra është Lojërat Olimpike në Paris dhe tjetra është mundësia për t’u bërë golashënuesi më i mirë i kampionatit francez të të gjitha kohërave.

Me golin që shënoi ndaj Le Havre, Mbappe arriti në 179 gola në Ligue 1, në 230 ndeshje të luajtura. Ai shënoi 16 për Monacon, dhe pjesën tjetër në 189 ndeshje për PSG. Mbajtësi i rekordeve është Delio Onnis, i cili shënoi 299 gola në 449 ndeshje midis viteve 1971 dhe 1986.

Fakti që Mbappe ka lindur në Paris dhe është rritur në Bondy aty pranë dhe që Lojërat Olimpike do të zhvillohen në Paris vitin e ardhshëm, janë asete të tjera në të cilat PSG po mbështet. Mbappe kështu mund të performojë në shtëpi si një nga tre lojtarët mbi 23 vjeç.

Muajin e kaluar, Mbappe tha se do të respektonte vendimin e klubit, i cili shqetësohet për paraqitjen e tij të mundshme në Lojëra, por PSG është gati ta lejojë atë. Vendimi i francezit pritet në fillim të vitit të ardhshëm.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit