“Plasi lufta” në Leicester-Napoli, policia arreston 12 tifozë blu

17 Shtator 2021
11:24
Alfred Lleshi

Natë futbolli, por jo vetëm në Leicester. Në fakt, nuk munguan përplasjet mes tifozëve të Napolit, ultrasve anglezë dhe policisë. Edhe para ndeshjes kishte pasur fërkime jashtë stadiumit “King Power” mes dy tifozërive. Pastaj, pas bilbilit të trefishtë, nisën përplasjet e ashpra edhe me policinë. E gjitha filloi me një hedhje shisheje mes dy fraksioneve.

Stjuardët, për të shmangur përplasjen, ndërhynë duke u përpjekur të largonin tifozët italianë. Aty ndodhi një përleshje, veçanërisht kur oficerët e sigurisë u përpoqën të arrestonin disa tifozë të rebeluar. Në atë pikë, ultrasit e tjerë napolitanë filluan një sulm për të liruar shokët e ndaluar nga policia. Disa minuta më vonë qetësia u kthye, pasi tifozët e bllokuar u bashkuan me grupin e tyre.

Duke pritur tifozët e Napolit jashtë stadiumit, megjithatë, ishte policia e cila, pas identifikimit të disave, siç raportohet nga gazeta “Leicester Mercury”, arrestoi 12 prej tyre. Natën vonë, autoritetet lokale lëshuan një deklaratë në të cilën sjellja e disa tifozëve miq përcaktohej si “e turpshme”. Në orët e ardhshme do të shikohen pamjet e video-kamerave për t’u siguruar që nuk ka persona të tjerë përgjegjës.

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit