Pogba dhe frika “Tevez”: motivi pse francezi refuzoi transferimi “e kryer” te Manchester City!

19 Maj 2022
20:26
Telesport

Paul Pogba ra dakord për kushtet personale me Manchester City, por refuzoi një lëvizje në Etihad Stadium sepse ishte i shqetësuar për reagimin e tifozëve të Manchester United.

Pogba, 29 vjeç, mendoi se jeta e tij në veriperëndim do të bëhej e padurueshme për shkak të reagimit të pashmangshëm negativ ndaj një lëvizjeje të tillë. Carlos Tevez, lojtari më i fundit i profilit të lartë që u largua nga United për në City, duroi vite të tëra vuajtjesh pasi ndërroi klubin në vitin 2009.

Kuptohet se City ishte i gatshëm të plotësonte kërkesat e pagave të Pogbas dhe t’i jepte atij mundësinë për të konkurruar për një vend në ekipin e parë nën drejtimin e Pep Guardiolës, por mesfushori francez i tha klubit dy javë më parë se ai do të lëvizte jashtë vendit…

Përfaqësuesit e Pogba mbajtën diskutime me Juventusin këtë javë rreth rroges dhe kushteve. Duhet qe francezi tani te ule pretendimet ekonomike deri ne 10 mln euro bashke me bonuse per te firmosur, ndryshe eshte e pamundur.

Nje tjeter piste konkrete mbetet PSG, qe mund t’i ofroje rrogen e pretenduar por qe Pogba ende duhet te mendohet. Ai do te kishte dashur Real Madrid, por kjo do te kishte ndodhur vetem me Zidane trajner.

Kthimi te United – Më 9 gusht 2016, zyrtarizohet kthimi i Pogbas në Manchester Utd. Për të blerë plotësisht ish-lojtarin e tij, klubi anglez paguan një shumë totale prej 105 milionë euro (nga të cilat 72 e gjysmë në fakt përfunduan te Juventus dhe 27 për prokurorin Mino Raiola): në atë moment ishte transferimi më i shtrenjtë në historinë e futbollit.

Debutimi i tij i dytë me Djajtë e Kuq erdhi më 19 gusht në vijim, në fitoren 2-0 në shtëpi kundër Southampton-it, e vlefshme për ditën e 2-të të Premier League. Më 24 shtator, megjithatë, ai gjeti golin e tij të parë në histori me fanellën Mancuniani, në 4-1 brenda kampionëve në fuqi të Leicester City.

Më 24 maj 2017 ai shënoi të parën nga dy golat që lejuan Manchester Utd të fitonte UEFA Europa League, duke mposhtur Ajax 2-0 në finale.  Ai hap sezonin 2017-2018 duke luajtur finalen e tij të parë të Superkupës UEFA, humbi 1-2 kundër Real Madridit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit