Pogba-Juventus, akti “2”: ja kur pritet firma. Detajet e fundit. Francezi refuzoi 3 mln euro më shumë

22 Maj 2022
9:46
Telesport

Marrëveshja është tashmë në fuqi dhe nënshkrimet mund të arrijnë nga mesi i javës së ardhshme. Akordi vendimtar pritet së shpejti mes drejtuesve të Juventusit dhe Rafaela Pimenta, avokates braziliane që menaxhon të gjitha interesat e “ekipit” të te ndjerit Mino Raiola.

Oktapodi Paul është bashkuar me Zonjën dhe dasma e dytë, 10 vjet pas së parës, do të festohet se shpejti. Pogba zgjodhi me zemër, duke preferuar Zonjën e Vjetër ndaj PSG-së, edhe pse oferta pariziene ishte më e pasur.

Në Francë ai mund të kishte fituar pak a shumë atë që mori në Mançester (15 milionë euro ne sezon), në Torino do t’i duhet të “pajtohet” me 7.5 mln euro plus bonuse që do ta çojnë në një pagë 10 mln euro ne sezon për tre sezonet e ardhshme.

Me lamtumirën e Dybalës, në fakt, fanella me numrin 10 do të mbetet pa mjeshtër dhe tundimi për t’ia kthyer Paulit është shumë i fortë… Më 9 gusht 2016, zyrtarizohet kthimi i Pogbas në Manchester Utd.

Për të blerë plotësisht ish-lojtarin e tij, klubi anglez paguan një shumë totale prej 105 milionë euro (nga të cilat 72 e gjysmë në fakt përfunduan në Juventus dhe 27 për prokurorin Mino Raiola): është, në atë moment , transferimi më i shtrenjtë në historinë e futbollit.

Debutimi i tij i dytë me Djajtë e Kuq erdhi më 19 gusht në vijim, në fitoren 2-0 në shtëpi kundër Southampton-it, e vlefshme për ditën e 2-të të Premier League. Më 24 shtator, megjithatë, ai gjeti golin e tij të parë në histori me fanellën e United, në 4-1 brenda kampionëve në fuqi të Leicester City.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit