Kampionatet në Europë

“Pogba nuk është afër nivelit të Gerrardit. I duhen 10-15 vite…”

Mesfushori i Manchester United, Paul Pogba, nuk mund të konsiderohet “i klasit të lartë” dhe në të njëjtin nivel si legjenda e Liverpool, Stiven Gerrard, thotë Rafa Benitez. Ndërkombëtari i Francës bëri kthimin e tij në fushat e blerta, pas lëndimit, kundër Newcastle të drejtuar nga Benitez. Pogba u ngjit në mënyrë të përsosur në tabelën e “Old Trafford”, me një shfaqje talismanike, që ndihmoi “Djajtë e Kuq” të Jose Mourinhos për një fitore bindëse 4-1. 24-vjeçari ka fituar shumë përgojime në pjesën e prapme të “ekranit” të tij, por ish-drejtuesi i Liverpool, Benitez, beson se ai ka ende një mënyrë për të shkuar përpara se të vendoset në një grup talentesh, krahas ikonave moderne të ditës.

Ai u tha gazetarëve, kur u pyet për krahasimet midis Pogba dhe ish-kapitenit të Anglisë, Gerrard: “Ata janë të ndryshëm. Stiven ishte një lojtar i klasit të lartë për kaq shumë vite. Ai ishte shumë i qëndrueshëm dhe mund të bënte diferencën në çdo lojë, me ose pa top. Gerrard ishte një lojtar i klasit të lartë. Pogba është një lojtar i madh, por ende duhet të jetë i qëndrueshëm për vite, sikurse Steven për 10 apo 15 vite. Pogba nuk është lojtari im, kështu që nuk kam nevojë të flas shumë për të. Ai është një lojtar i madh, si shumica e lojtarëve të Manchester United. Por, unë jam i përqendruar në përpjekjet për të përmirësuar lojtarët e mi”.

Më shumë nga Kampionatet në Europë