Pse u ndëshkua me të kuq Spalletti: hakmerret ndaj stolit të Spezias, pastaj merr një karrige

10 Shtator 2022
18:20
Denis Hakanaj
back button

Raspadori shpëtoi Napoli-n pikërisht në momentin kur Spezia dukej se kishte arritur të merrte një pikë në ‘Maradona’. Megjithatë, barazia 0-0 u zhbllokua nga aftësia e ish-sulmuesit të Sassuolo-s, i cili shfrytëzoi në maksimum një asist nga Lozano.

Një gol që i lejoi Napoli-t të fitonte 1-0, të merrte tre pikët në shtëpi dhe të ngjitej në vendin e parë të renditjes në pritje të ndeshjes së madhe me Milan-in fundjavën e ardhshme.

‘Maradona’ shpërtheu pas golit të Raspadori-t dhe bashkë me të edhe stoli i Napoli-t, që mendonte se duhej të lëpinte plagët pas një tjetër barazimi zhgënjyes pas atij me Lecce-n fundjavën e mëparshme.

Kjo është arsyeja pse edhe vetë Luciano Spalletti e çliroi të gjithë tensionin pasi pa atë top të shkonte në rrjetë. Kamerat e kapën trajnerin toskan duke brohoritur kundër stolit të Spezia-s.

Imazhet treguan Spalletti-n duke u kthyer dhe duke i bërtitur Gotti-t, stafit të tij dhe lojtarëve të tjerë në stol. Gjithçka është parë nga arbitri i katërt, i cili menjëherë i raportoi gjithçka arbitrit kryesor duke i nxjerrë kartonin e kuq Spalletti-t. Trajneri i Napolit, para se të ndëshkohej me të kuq, kishte kapur edhe një karrige në dorë.

Spalletti e kapi objektin në vijën anësore dhe imitoi gjestin e hedhjes së karriges në fushë në euforinë e momenti. Trajneri i Napoli-t tashmë ishte ndëshkuar për protesta pasi ishte ankuar tek arbitri për humbjen e vazhdueshme të kohës në fushë nga lojtarët e Spezia-s.

Në minutat e fundit të ndeshjes ka pasur tension mes dy stolave ​​pikërisht për këtë teknikë të lojtarëve të Spezia-s. Pas golit të Raspadori-t, Spalletti iu afrua stolit kundërshtar në mënyrë flagrante, duke u hakmarrë dhe duke bërë atë gjest që i kushtoi kartonin e kuq.

Përjashtohet edhe Lorieri, trajneri i portierëve të La Spezia-s, pikërisht për shkak të këtyre tensioneve të vazhdueshme mes palëve dhe reagimit që pati nga reagimi provokues i Spalletti-t. Trajneri i Napoli-t do të mungojë në super-ndeshjen kundër Milanit e vlefshme për turin e radhës të Serisë A.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit