PSG, katër lojtarë nën akuzë: ja çfarë ka ndodhur

28 Shtator 2023
15:14
Denis Hakanaj
back button

Kaos në Ligue 1, ku katër lojtarë të Paris Saint-Germain u akuzuan për disa fyerje homofobike ndaj kundërshtarëve të tyre (në këtë rast Marseille).

E gjithë kjo do të kishte ndodhur pas përfundimit të ndeshjes, e fituar 4-0 nga parisienët. Siç tregojnë mediat franceze, nga ai moment shpërtheu një zhurmë e madhe rreth katër lojtarëve. Konkretisht do të ishin Dembele, Kolo Muani, Kurzawa dhe Hakimi.

Siç raportohet nga Franca, për rastin delikat foli edhe Olivier Klein, delegat ndërministror për luftën kundër racizmit, antisemitizmit dhe urrejtjes anti-LGBT (DILCRAH).

Klein, ka vendosur të marrë masa ligjore në marrëveshje me Ministren e Sportit Amélie Oudéa-Castéra dhe Ministren e Barazisë, Bérangere Couillard, për të sanksionuar faktet dhe autorët e tyre.

Një problem që krijoi kaos të madh dhe përfundoi në komisionin disiplinor. Megjithatë, duke pasur parasysh kohën e shkurtër në dispozicion për të zhvilluar hetimin, komisioni vendosi të thërrasë katër lojtarët e akuzuar.

Gjatë seancës (e caktuar për 5 tetor), lojtarët e Paris Saint-Germain do të duhet të shpjegojnë arsyet e tyre. Për ta, siç sqarohet nga Franca, është i mundur një sanksion i ashpër në ditët në vijim.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit