PSG, ndërhyjnë amerikanët: gati oferta marramendëse 300 milionë euro

20 Nëntor 2022
10:41
Denis Hakanaj
back button

11 vjet pas ndryshimit epokal të pronësisë, PSG së shpejti mund të përjetojë një ndryshim të rëndësishëm brenda strukturës së klubit. Siç raporton L’Equipe, në fakt Autoriteti i Investimeve të Katarit mund të shesë një pjesë të aksioneve të tij.

PSG, mbaron epoka e Katarit?

Prej disa javësh, fondi i pasurisë sovrane të Katarit duket se ka marrë shprehje interesi nga një fond amerikan, i cili sipas asaj që raportoi gazeta sportive franceze do të ishte gati të siguronte një përqindje të aksioneve nga 10 deri në 15%.

Pika e kthesës për PSG-në dhe për të gjithë futbollin botëror, jo vetëm atë francez, ishte viti 2011, kur fondi sovran i pasurisë mori mbi 70% të PSG-së nga konsorciumi që kontrollonte klubin në atë kohë, i formuar nga Colony Capital, Butler Capital dhe Morgan Stanley. Në mars 2012, atëherë, u bë transferimi i 30% të mbetur të aksioneve.

“PSG, ​​amerikanët gati të investojnë 300 milionë euro”

Vlerësimi i përgjithshëm i dhënë PSG-së në atë kohë ishte 130 milionë dollarë. Sot, sipas Forbes, vlera e klubit është rreth tre miliardë euro: nëse fondi amerikan do të materializonte interesin e tij, Autoriteti i Investimeve në Katar i Nasser Al-Khelaifi, president i PSG që nga viti 2011, do të mblidhte një shifër afër 300 milionë.

Sipas burimeve pranë QSI, megjithatë, është ende herët për të ditur nëse marrëveshja do të përfundojë pozitivisht. Lajmi u filtrua vetëm pak orë para fillimit të Kupës së Botës në Katar, ngjarje për të cilën QSI dhe Al-Khelaifi u përpoqën ta mbanin PSG-në në nivelet më të larta të konkurrencës brenda, por edhe ndërkombëtarisht.

PSG dhe obsesioni i Champions League

Prandaj vullneti i fortë për të mbajtur Kylian Mbappe të paktën deri në fund të sezonit të Kupës së Botës, ndërkohë që përpjekja për të sjellë Champions League në Paris përpara Katarit 2022 nuk ka pasur asnjë fat, pavarësisht nga fushatat yjore të nënshkrimeve të kryera në pesë vitet e fundit dhe transferimet nën Kullën Eifel të Neymar dhe Messi.

Finalja e vitit 2020 e humbur në Lisbonë kundër Bayern Munichu mbetet pika më e lartë e arritur në Champions League nga Parisi, e ardhmja e së cilit mund të hapet për skenare të cilat ishin të paimagjinueshme deri vonë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit