Qeveria kritikon keq Bundesliga: “50 000 spektatorë: si është e mundur kjo?”

29 Nëntor 2021
17:36
Telesport

Qeveria gjermane kritikoi gjatë ditës menaxhimin e publikut në stadiume. Në lidhje me derbin e Rhine midis Koln dhe Borussia Monchengladbach, ku ishin 50 mijë spektatorë të pranishëm, zëdhënësi i Angela Merkel, Steffen Seibert, përcaktoi:

“Vështirë për të kuptuar” këtë hapje për publikun në mes të valës së katërt të Covid-19: “Ju mund të mahniteni nga këto imazhe kur tregjet e Krishtlindjeve në rajone të tjera janë të mbyllura” tha ai.

Në Gjermani, kujtojmë, menaxhimi i është besuar Landit individual. Në rastin e Leipzig-Leverkusen, për shembull, marrëveshja ishte që të luanim me dyer të mbyllura. Në lidhje me këtë, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme deklaroi: “Kjo pabarazi midis Landeve të ndryshme kur bëhet fjalë për ngjarje të mëdha, dhe jo vetëm sportive, është jashtëzakonisht e pakënaqshme”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit