Real Madridi dërgon në Botërorin e Katarit një top-formacion, i denjë të mposhtë cilindo

29 Shtator 2022
17:15
Alfred Lleshi
back button

Sfidat e fundit të kombëtareve e vuri fokusin në Kupën e Botës së Katarit, e cila do të zhvillohet midis mesit të nëntorit dhe dhjetorit. Një dritare kohore e çuditshme dhe e paprecedentë, që vë në gatishmëri të lartë të gjitha stafet teknike të klubeve të mëdha evropiane.

Në këtë kuptim, Real Madridi nuk bën përjashtim, megjithëse Carlo Ancelotti, i cili ishte një kuzhinier (dhe një nga të mirët), përpara se të ishte “frat”, e di se të gjithë lojtarët e tij ndërkombëtarë, të cilët përbëjnë shumicën dërrmuese të skuadrës së bardhë, janë të emocionuar për “takimin” në Lindjen e Mesme.

Një ngjarje në të cilën Real Madridi do të ketë përfaqësim të gjerë si kampioni aktual i Evropës dhe Spanjës, deri në atë pikë sa mund të formojë edhe një formacion ideal me lojtarët e vet në “Katar 2022”. Mund të thuhet se sot, përveç dëmtimeve apo problemeve fizike e të fitnesit, deri në 14 madrilenë mund të kenë një biletë të sigurt për në Katar.

MBROJTJE LUKSOZE
Në atë mbrojtje hipotetike të bardhë në Kupën e Botës, porta i besohet pa asnjë diskutim Courtois, po aq i paprekshëm në kombëtaren e tij sa te Real Madridi. Ukraina e Lunin mbeti jashtë, kështu që portieri zëvendësues do ta humbasë kompeticionin e madhe. Vend ka për Carvajal, i cili lufton me Azpilicueta për rolin e titullarit të djathtë në kombëtaren e Spanjës; Rüdiger, shkathtësia e të cilit e bën atë një kartë të egër për Gjermaninë; Militao, të cilin trajneri Tite e aktivizon si mbrojtës të djathtë te Brazili dhe ndoshta Mendy. Rasti i francezit është ai që ofron më shumë dyshime, por përfshirja e tij në listën e fundit të Deschamps e bën atë të mbajë shpresa të bazuara.

MESFUSHA
Në këtë repart të Real Madridit ka mjaft lojtarë ndërkombëtarë. Roli i titullarit të Tchouaméni me Francën merret si e mirëqenë, duke konfirmuar fillimin e bujshëm të sezonit në “Bernabeu”. Listës dëshiron t’i bashkohet edhe Camavinga, i cili në datën e fundit të FIFA-s u thirr nga kombëtarja e “gjelave”, megjithëse mori një qortim publik nga Deschamps. Në përgjithësi, shanset e tij për të shkuar në Katar janë të padiskutueshme.

Modric dhe Valverde, dy lojtarë që janë thelbësorë sot në Madrid dhe në kombëtaret e tyre përkatëse. Kroati, kapiteni i kombëtares së tij, ka luajtur gjithçka në këtë pauzë, pavarësisht 37 viteve të tij dhe shqetësimit logjik të madrilenëve, të cilët po përpiqen t’i shtrydhin edhe vitet e fundit të talentit nga Zadari. Madje, ai është kthyer i lënduar nga dy ndeshjet me Kroacinë dhe do të mungojë për rreth dhjetë ditë.

Nga ana e tij, Valverde, pavarësisht se luan si krah i djathtë, të paktën teorikisht, nën urdhrat e Ancelottit zë më shumë pozicione qendrore dhe të brendshëm në kombëtaren e Uruguajit. Mesfusha e “Los Blancos” mund të kishte një plus të padiskutueshëm në Botërorin e Katar, por Kroos dha dorëheqjen nga kombëtarja gjermane një vit më parë për t’u fokusuar te Real Madridi.

TRIDENTI I BARDHË
Përpara, nuk ka shumë dyshime. Benzema, pas rehabilitimit të tij, është i padiskutueshëm në kombëtaren e Francës. Ai duhet të jetë përpara Giroud në preferencat e trajnerit francez. Mungesa e tij për shkak të lëndimit në këtë datë të fundit të FIFA-s nuk duhet të penalizojë aspak opsionet e tij.

Dy kontributet e tjera nga Real Madridi kanë një theks brazilian. Vinicius dhe Rodrygo kanë arritur të futen në “bandën” e Brazilit të Tites, që mund të konsiderohet si Real Madridi i ekipeve kombëtare. Rritja e të dyve në sezonin e fundit i ka lejuar të fitojnë terren në sulmin e “Canarinha”. Vinicius i ka të gjitha gjasat të jetë titullar i Brazilit në Kupën e Botës, ndërsa Rodrygo do të duhet të fitojë minuta me të njëjtën recetë që ka spikatur në Madrid: vertikalitet, tejmbushje dhe gola vendimtarë në momente të kërkesës maksimale.

NË STOL
Jashtë 11-shes teorike të Real Madridit në Kupën e Botës, por me opsione për të qenë titullarë në Kupën e Botës me kombëtaret e tyre, janë dy lojtarë si Hazard dhe Asensio. Ata nuk gëzojnë etiketën e të paprekshmit në klub, por mund të jenë startues me kombëtaret e tyre. Belgu, pavarësisht mungesës së vazhdimësisë në Madrid. Spanjolli gëzon besimin e Luis Enrique dhe është pjesë e bërthamës së fortë të trajnerit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit