Rebelohet Rashford: Kush vë në dyshim angazhimin tim ndaj Manchester United ka kaluar caqet e mirënjohjes

1 Mars 2024
13:21
Telesport
back button

Sulmuesi i Manchester United, Marcus Rashford, është kundërpërgjigjur ndaj kritikëve që vënë në pikëpyetje angazhimin e tij ndaj klubit, por ka pranuar se ai ka gabime. 26-vjeçari kohët e fundit ishte subjekt i procedurave të brendshme disiplinore në Manchester United, pasi një udhëtim i paligjshëm në Belfast muajin e kaluar.

Rashford u kritikua gjithashtu në fillim të këtij sezoni për shkuarjen në një klub nate pas humbjes 3-0 të tetorit në derbin ndaj Manchester City. Sulmuesi anglez ka pasur vështirësi në fushë edhe këtë sezon, duke shënuar vetëm pesë gola në 32 ndeshje në të gjitha ndeshjet, ndërsa gjuha e trupit dhe sjellja e tij e përgjithshme gjatë gjithë sezonit janë vënë në pikëpyetje.

Nuk më pëlqen t’u përgjigjem gjërave që thuhen për mua, nuk është në natyrën time. Pra, 99% të kohës mund ta injoroj zhurmën. Ndonjëherë disa vija kalohen dhe nuk mund të mos dua që njerëzit të kuptojnë se kush jam si person. Unë nuk jam duke u përpjekur të frekuentoj mediat”, tha Rashford.

Unë nuk jam një person i përsosur. Kur bëj një gabim, jam i pari që ngre dorën dhe them se duhet të bëj më mirë. Nëse dikush vë në dyshim angazhimin tim ndaj Manchester United, më duhet të flas. Është sikur dikush të vërë në dyshim gjithë identitetin tim. Unë jam rritur këtu, kam luajtur për këtë klub që kur isha djalë. Familja ime refuzoi paratë që më ndryshonin jetën kur isha fëmijë kështu që mund ta mbaja këtë fanellë”, tha Rashford.

Më tej, sulmuesi shtoi: “Jam përpjekur të qëndroj një person normal. Jam përpjekur të mbaj të njëjtët miqtë e mi. Por kjo ka një anë tjetër, unë jam një qenie njerëzore. Kam bërë gabime që bëjnë shumë djem rreth të 20-tave dhe jam përpjekur të mësoj prej tyre. Por gjithashtu kam bërë bëri sakrifica që askush nuk i sheh. Dua që të kuptoni se paratë nuk janë ato që ju mbajnë të luani në kohët e vështira. Është dashuria për lojën, e thjeshtë”.

Për sa i përket fushës, Rashford është i bindur se United do të kthehet aty ku i përket: “Ju premtoj, bota nuk ka parë më të mirën e kësaj skuadre dhe këtyre lojtarëve. Ne duam të kthehemi duke luajtur në Champions. Ne do të kthehemi aty ku i përkasim. Thjesht duhet të vazhdojmë të punojmë, dhe kjo fillon me mua. Nëse më mbështetni, mirë. Nëse dyshoni për mua, edhe më mirë.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit