“Refuzova ofertën më të çmendur në histori”, Mourinho: S’jam unë problemi i Roma-s

30 Shtator 2023
15:45
Denis Hakanaj
back button

Jose Mourinho, trajneri i Roma-s, rikthehet të flasë në konferencën për shtyp dhe e bën këtë pak ditë pas humbjes nga Marassi, ku verdhekuqtë u mundën 4-1, duke marrë humbjen e tretë në gjashtë ndeshjet e Serie A 2023/24. Kjo është përgjigja e tij për një rinovim hipotetik të kontratës, duke pasur parasysh se marrëveshja aktuale skadon në qershor 2024:

“Ne po flasim për një situatë hipotetike dhe nuk më pëlqen të flas për këtë. Nëse nuk ka ndodhur, nuk mund t’ju jap një përgjigje. Ajo që mund të them është se tre muaj pak a shumë më parë, po flasim për periudhën e Budapestit, tre muaj më parë ishte pothuajse një dramë të mendohej se mund të largohesha.

“Në Budapest, në fushë u thashë lojtarëve dhe stafit që do të qëndroja, dy-tre ditë më vonë luajtëm kundër Spezia-s dhe u skualifikova, u ktheva në fushë pas ndeshjes dhe u thashë tifozëve që do të qëndroja.

“Disa ditë më vonë, gjeta presidentin Dan Friedkin dhe i dhashë fjalën që do të qëndroja. Gjatë pushimeve mora ofertën më të madhe dhe të çmendur në historinë e futbollit dhe e refuzova për shkak të fjalës time.

“Tre muaj më vonë më duket se unë jam problemi dhe nuk e pranoj, nuk lexoj apo dëgjoj TV, por kam miq, lojtarë, bashkëpunëtorë, njerëz që më informojnë dhe nuk e pranoj”.

“Nuk e pranoj, nuk jam unë problemi. Në futboll dhe në jetë gjërat kanë shumë aspekte: as në momentin e fitores nuk mund të thuash se ai person është përgjegjës, ne jemi të gjithë përgjegjës. Ka vetëm një person që mund të më thotë se kam mbaruar para 30 qershorit, është zoti Friedkin.

“Nëse nuk më thoni, jam këtu deri më 30 qershor, me një kontratë drejt skadencës ose me një kontratë dhjetëvjeçare, asgjë nuk më ndryshon. Unë jam i njëjti person që u dhashë fjalën lojtarëve, tifozëve dhe botës. Karriera ime është kështu, kur flas, i flas botës, jo vetëm juve.

“Nuk kam frikë nga presioni i jashtëm apo nesër nga fishkëllimat e stadiumit: nëse më kërkojnë, do të më gjejnë në Trigoria, ku jetoj. Nuk ka as frikë, as mungesë besimi: e vetmja gjë për të cilën mendojmë të gjithë ne është për fitoren nesër ndaj Frosinone-s”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit