Rëndësia e emrit Lionel Messi: “Shokëve të skuadrës u them ‘nuk jam si ju, unë vij nga…'”

17 Gusht 2022
14:47
Denis Hakanaj
back button

Njëri është 1 metër e 85 dhe luan si qendërmbrojtës, tjetri vetëm 1.69 m dhe krijon futboll si askush në botë. Por të dy luajnë në Francë dhe mbi të gjitha… quhen të dy Lionel Messi.

Sigurisht, për të qenë të saktë, protagonist i kësaj historie të çuditshme është në fakt Lionel Messi Nyamsi, por të gjithë, përveç nënës së tij, e quajnë Leo.

Futbollisti kamerunian, i cili luan në divizionin e gjashtë francez, është njëzet e shtatë vjeç, ndaj nuk mund ta ketë marrin për nder të Pleshtit.

Në të vërtetë, emrin e çuditshëm e ka trashëguar nga gjyshi. Dhe siç ka shpjeguar disa muaj më parë në një intervistë të gjatë për L’Equipe, nuk është aspak e lehtë të kesh emrin e futbollistit më të mirë në botë. Edhe pse ndonjëherë… është argëtuese.

BASTE

“Unë u përpoqa ta luaja me disa vajza, por nuk funksionoi, më morën për një mendjemadh”, shpjegon… Messi. Një situatë që mund të jetë edhe fitimprurëse, nëse dëshironi …

“Unë vija baste, njerëzit nuk mendonin se unë quhesha kështu. Por më pas nuk i pranova paratë. Disa nga miqtë e mi vazhdojnë ta bëjnë këtë, ata u thonë njerëzve ‘a e dini se Lionel Messi është miku im?’. Ka që vënë bast për këtë, pastaj vijnë tek unë, unë tregoj kartën e identitetit dhe marrin shumën për të cilën është rënë dakord”.

“Ka edhe anë pozitive. Sapo policia na ndaloi në makinë, një miku im nuk kishte rinovuar patentën dhe donin ta arrestonin. Më pas më panë kartën time të identitetit, qeshën mirë dhe na lanë të shkojmë pa problem”.

PROBLEME

Megjithatë, ka pasur probleme nga pikëpamja futbollistike. Në moshën 17-vjeçare, Angers e mori në provë dhe e mori. Messi e mësoi nga gazetat.

“Isha në autobus, po shkoja në shkollë dhe pashë njerëz që më shikonin çuditshëm. Sigurisht, fytyra ime ishte në faqen e parë të La Dépêche du Midi, titulli ishte ‘Lionel Messi nënshkruan për Angers'”.

Më pas gjërat nuk shkuan mirë, sepse ëndrra për një karrierë futbolli të nivelit të lartë nuk u realizua. Dhe kishte edhe disa momente të ndërlikuara:

“Një ekip më bleu sepse i dhashë shikueshmëri klubit, por në realitet bëja hamallin”. Tani, megjithatë, ai luan në divizionin e gjashtë dhe ndërkohë punon në një magazinë. Por vazhdon të jetë Lionel Messi.

“Tani e shijoj vetëm me miqtë e mi. Kur bëj një pasim të mirë në stërvitje, u them shokëve të skuadrës: ‘A e patë atë që bëra? Unë nuk jam si ju, unë vij nga Masia'”.

Në fund të fundit, futbollisti i tij i preferuar është shtatë herë Topi i Artë. Dhe nuk mund të pritej asgjë ndryshe.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit