“Renditja e Topit të Artë 2022 zbulohet”: por dy gabime të rënda demaskojnë falsifikimin!

29 Shtator 2022
17:22
Telesport

Një muaj para fillimit të Botërorit të Katarit do të ndahet zyrtarisht Topi i Artë i vitit 2022. Fituesi sipas të gjitha gjasave do të jetë Karim Benzema, i cili ishte futbollisti më i mirë i sezonit të kaluar, golat dhe lojërat e tij kanë sjelle Ligën e katërmbëdhjetë të Kampionëve te fituar nga Real Madrid.

Ende nuk ka një renditje zyrtare, por në internet është shfaqur një renditje, e cila është qartazi false. Gabimet janë dy dhe ato janë mjaft të rënda. Ju nuk keni nevojë të jeni një hetues i madh për t’i gjetur ato.

Emri i fituesit të Topit të Artë të vitit 2022 do të shpallet të hënën më 17 tetor. Benzema është më shumë se favorit, ai do të jetë një tjetër lojtar i Real Madridit që fiton titullin dhe lojtari i parë francez pas Zidane.

Sigurisht që ka shumë kuriozitet për klasifikimin e përgjithshëm që me siguri do të krijojë diskutime, ndoshta jo aq sa ai i edicionit 2021, i cili u fitua në mënyrë sensacionale nga Leo Messi.

Në rrjet ka dalë një imazh në lidhje me renditjen e mundshme të Topit të Artë 2022. Një imazh që ra menjëherë në sy të dhjetëra fansave, por që siç u tha është i gabuar dhe sigurisht jo sepse pas Benzemas janë Mané dhe Salah. , autor i një sezoni të shkëlqyer dhe Vinicius.

Renditja është e rreme, gjë që është shumë e dukshme. Ka dy gabime, të dyja të dukshme. Së pari vëreni një gabim pak më poshtë renditjes. Sepse është shkruar gabim France Football, sepse mungon një ose, në këtë imazh shkruhet ‘France Futball’. N

uk do të kishte pasur kurrë një gabim kaq të madh nëse do të ishte i vërtetë. Pastaj ka një tjetër gabim të madh dhe është ai që ka të bëjë me pikët e dhëna për lojtarët individualë. Në këtë foto shihet fituesi Benzema me 27 pikë, i ndjekur nga Mané me 16 dhe Salah me 14, Vinicius me 10 dhe Lewandowski 9.

Një tentativë me të vërtetë e gabuar e bujshme nga ata që krijuan këtë renditje të cilët as nuk e morën parasysh lajmin. Sepse pas Topit të Artë të fundit u vendos që të revolucionarizohej sistemi i votimit dhe u vendosën rregulla shumë më të qarta.

Ndërkohë, duhet të vlerësohen lojtarët individualë vetëm për sezonin që sapo ka përfunduar, në këtë rast atë 2021-2022. Për më tepër, në mesin e votuesve, redaksia e France Football do t’i bashkohet edhe Drogba, një gazetare vietnameze (e zgjedhur për këtë rast) Troung Anh Ngoc për çmimin për meshkuj dhe gazetarja çeke Karolina Hlavackova për atë femër. Të gjithë ata nuk do të jenë votues vetëm, sepse do të ketë edhe përfaqësues të 100 federatave më të mira të FIFA-s në renditjen e FIFA-s për të votuar për burrat, 50 për gratë.

Të gjithë do të duhet të ndjekin kriteret e ndryshme të vendosura për çmimin individual, ku përfshihet edhe Fair Play, ndërsa me të drejtë është zhdukur kriteri për karrierën e lojtarëve individualë, gjë që i ka ndihmuar shumë në disa sezone Messit dhe Ronaldos.

Duke marrë parasysh numrin e votuesve, praktikisht është e pamundur të mendohet se një lojtar mund të fitojë vetëm me 27 pikë dhe në podium mund të arrihet me 16 dhe 14 pikë. Renditja e Topit të Artë të publikuar në ueb është pra një falsifikim i madh.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit