Kampionati Shqiptar

Reportazhi / Derbi i kryeqytetit, që mahniti holandezin!

Futbolli është biznes serioz në Ballkan dhe Shqipëria nuk bën përjashtim. Gjatë qëndrimit në Tiranë, kam marrë një biletë për derbin e madh dhe u bashkova me mbështetësit më fanatikë të Partizanit, “Ultras Guerrils”. Së bashku shikuam se si skuadra e tyre e zemrës fitoi 1-0 kundër rivalit më të rëndësishëm: Tiranës.

Ky shkrim është përshtatur për botim në bazë të artikullit origjinal, me autor Bart van Eijden, që ka bërë edhe fotot. Teksti i plotë mund të gjendet në këtë link: www.offbeattravelling.com/tirana-derby-embedding-with-the-ultras-guerrils-of-kf-partizani/

 

 

Futbolli është biznes serioz në Ballkan dhe Shqipëria nuk bën përjashtim. Gjatë qëndrimit në Tiranë, kam marrë një biletë për derbin e madh dhe u bashkova me mbështetësit më fanatikë të Partizanit, “Ultras Guerrils”. Së bashku shikuam se si skuadra e tyre e zemrës fitoi 1-0 kundër rivalit më të rëndësishëm: Tiranës.

The ticket booth at Qemal Stafa. On the posters you find advertisement for the upcoming game Albania-Serbia, which sold out in record time.

Biletaria e “Qemal Stafa”. Posterat shpallin ndeshjen e ardhshme, Shqipëri-Serbi, biletat e shitura në kohë rekord

Loja e futbollit është duke u zhvilluar në stadiumin “Qemal Stafa”, për të cilin ndërtimi ka përfunduar kohë më parë, në vitet ’40. Stadiumi më i madh i Shqipërisë, por pa tualete, një stadium tipik ballkanik, që nuk i përmbush standardet e UEFA-s. Ai pret ndeshje në shtëpi për Dinamon, Tiranën dhe Partizanin. Kam mësuar në vitin 2009, kur kam shikuar një ndeshje futbolli në Ballkan, se stadiumi mund të jetë një mësim i shkëlqyer në marrjen e më shumë njohurive për gjuhën lokale dhe historinë.

The ticket to the game (section D2) costs €2.85

Bileta për ndeshjen (seksioni D2) kushton 2,85 €

Unë dikur ishte spektator në një ndeshje të Partizanit në Beograd dhe më vonë fotografova edhe në një miqësore, kur Kosova luajti kundër Haitit. Për shkak të përvojave të mia të mira e dija se kam për të qenë pjesë e këtij derbi epik, që u zhvillua në kryeqytetin e Shqipërisë. Tifozët në Ballkan janë në gjendje ta mbajnë shu….. e tyre për një kohë të gjatë në stadium, madje të duan ta rinisin lojën nga fillimi. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer e të mbështeturit të skuadrës së zemrës.

Getting into the stadium is tightly controlled by (riot) police.

Hyrja në stadium ishte e kontrolluar fort nga policia

Vendësit, që organizonin ndeshjen, më paralajmëruan për të shkuar në stadium herët, sepse kontrollet policore mund të merrnin një kohë të gjatë. Për fat të mirë kjo nuk ndodhi, por kjo erdhi kryesisht për shkak se ishim me vonesë. Arritëm 1,5 orë para fillimit të lojës dhe i gjithë stadiumi ishte tashmë plot. Brenda stadiumit ishte një atmosferë e mahnitshme. Ka pasur muzikë të Partizanit, që emetohej në sfond nga artoporlantë, ndërsa unë u vendosa në mes të mbështetësve të kuq.

Unë fillova duke përsëritur himin e tyre (fjalë që nuk i kuptoja) dhe duke bërë gjeste në drejtim të mbështetësve të Tiranës, në qoshen tjetër të stadiumit. Shqiptarët me të vërtetë janë mjeshtra në frikësimit e tjetrit, kur kanë nevojë për këtë. Para se të hyja në stadium mora në dorë një copë letër të kuqe dhe e mbajta atë në ajër gjithë lojën. Loja vetë ishte pak e mërzitshme, por për fat të mirë Partizani shënoi një gol dhe fitoi. Ai moment u bë tym e flakë në stadium, kështu që unë humba mundësinë për ta filmuar golin.

Festa u shoqërua me fishekzjarre, më të shumtat që kam parë brenda një stadiumi ndonjëherë. Qindra pishtarë të kuq të ndezur dhe që kërcitnin me zë të lartë u hodhën në fushë. Loja u desh të ndalej për të paktën 10 minuta para se të vazhdojë sërish. Me sa duket kjo është ajo që ndodh gjithmonë gjatë një derbi në kryeqytetin e Shqipërisë. Në fund loja u mbyll 1-0. Ekipi i Partizanit u kthye në fushë për të na falënderuar për mbështetjen tonë, ndërsa të gjithë u larguam nga stadiumi. Për vetëm 2.85 €, kjo ishte një përvojë që unë nuk do ta harroj shpejt!

Partizani choreography. The white arrow shows where I was standing.

Koreografia e Partizanit. Shigjeta e bardhë tregon se ku unë isha duke qëndruar

Këshillë: Nëse ju jeni ndonjëherë rreth, diku në Ballkan, konsultohuni me vendasit, në qoftë se do të jetë një ndeshje futbolli diku afër. Është me të vërtetë diçka që ia vlen të vizitohet, edhe në qoftë se nuk je një tifoz i madh i futbollit (si unë)!
Shkruar nga: Bart van Eijden “FootballAwaydays”

[total-poll id=93237]

 

Më shumë nga Kampionati Shqiptar