Rodri injoron Arsenal-in dhe Liverpool-in: Ja kush janë rivalët tanë për titullin

22 Shtator 2022
16:21
Denis Hakanaj
back button

Tottenham është në garë për titullin këtë sezon, sipas yllit të Manchester City, Rodri. Mesfushori mbrojtës beson se Spurs do të rivalizojnë deri në fund në Premier League pas fillimit të tyre mbresëlënës të sezonit.

Skuadra e Londrës Veriore nuk ka fituar kurrë një titull në Premier League më parë, me triumfin e tyre të fundit në ligën angleze që erdhi në vitin 1961.

Megjithatë, Rodri beson se ata janë pretendentë të vërtetë këtë sezon, falë në masë të madhe të trajnerit Antonio Conte dhe “skuadrës së madhe” që ata kanë në dispozicion.

Ai tha për Gazzetta dello Sport: “Ata kanë krijuar një skuadër të madhe dhe kanë një trajner që ka ide shumë të qarta dhe që di t’i përcjellë ato në mënyrë perfekte.

“Ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë dhe e bëjnë atë me saktësi të madhe. Unë i shikoj Spurs si kandidatë për titull. Karriera e Conte flet vetë”.

Rodri nuk e ka edhe aq gabim. Italiani, në fakt, ka fituar kampionate me një numër klubesh të mëparshme, duke përfshirë Chelsea, Juventus dhe Inter.

Nën drejtimin e Conte-s, Spurs mbeten të pamposhtur këtë sezon dhe janë vetëm një pikë mbrapa kryesuesve të Arsenal-it. Conte-s i është vënë në dispozicion një ekip i fortë pas një merkato vere të rëndësishme, e cila solli Richarlison, Yves Bissouma, Ivan Perisic dhe Djed Spence.

Vetë City është gjithashtu i pamposhtur këtë sezon, por ka humbur pikë kundër Newcastle dhe Aston Villa, ndërsa The Gunners kanë pësuar vetëm një humbje ndaj Manchester United.

Spurs përballen me Arsenalin në ndeshjen e parë pas pushimit ndërkombëtar dhe do të ngjiten në vendin e parë me një fitore në Emirates.

Pep Guardiola shpreson ta udhëheqë City-n drejt titullit të drejtë radhazi, një arritje që vetëm Sir Alex Ferguson e ka arritur më parë (dy herë) në epokën e Premier League.

Rivalët tipikë për titull, Liverpool duken shumë larg ritmit të këtij sezoni, duke i lënë rivalët e Londrës Veriore Spurs dhe Arsenal të duken të vendosur të shkojnë ballë për ballë me Cityn për trofeun e këtij viti.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit