Rodrygo zbulon se Ancelotti bën shaka për marrjen e ekipit kombëtar brazilian! “Ja si më thotë…”

23 Mars 2023
18:49
Telesport
back button

Mundësia që italiani Carlo Ancelotti të marrë drejtimin e kombëtares është temë e bisedave plot humor mes trajnerit dhe lojtarëve brazilianë te Real Madrid. Ai qe e thotë është sulmuesi Rodrygo, në një intervistë ekskluzive për Globo.

Ne bëjnë shaka dhe i themi: “Uaa, mister, po ju presim atje”. Ai bën shaka se do ta bëjmë ftesat bashkë. Të tre, të katër në të njëjtën dhomë. Ne flasim më shumë me tone shakash, por çdo shaka ka pak të vërtetën. Situata atje është e vështirë, duhet të largohesh nga Real Madrid për të ardhur këtu. Kështu që nuk mund të them më parë se si do të jetë, por sigurisht që do të ishte një nder ta kisha atë këtu.

Megjithatë, sipas Rodrygo, italiani shfaq dëshirën për të trajnuar Brazilin: “Kush nuk dëshiron të marrë përsipër përzgjedhjen? Ai ka respekt për Realin, por nëse largohet, besoj se është një nga emrat kryesorë që do të vijë këtu”, Ancelotti ka një kontratë me Real Madridin deri në mesin e vitit 2024. Për të negociuar nënshkrimin e tij, presidenti i CBF Ednaldo Rodrigues do të udhëtojë në Evropë në prill.

Rodrygo vlerësoi trajnerin shumë kampion. I pyetur se çfarë do t’i ofronte Ancelotti Brazilit, sulmuesi tha: “Përvoja, fitoi gjithçka. Ai di të sillet me grupin dhe dhomën e zhveshjes, kjo është shumë e rëndësishme. Ndonjëherë trajneri nuk ka nevojë as të jetë trajneri më i mirë taktikisht, të mbajë fjalimet më të mira, skuadra tashmë vrapon për të. Ai është shumë i mirë në dhomat e zhveshjes dhe kjo bën diferencën.

Është ai trajneri që bën të thjeshtën, nuk shpik shumë. Bëni atë që duhet bërë. Ndonjëherë ne marrim shumë taktika, shumë nga kjo dhe ajo dhe ndonjëherë nuk është ajo që na nevojitet. Ai nuk çmendet taktikisht, ai bën gjënë e thjeshtë dhe po funksionon.

Në intervistën ekskluzive Rodrygo ka folur edhe për eliminimin në Botërorin e Katarit. Më i riu mes lojtarëve në fushë, sulmuesi mori përgjegjësinë për hapjen e penalltive kundër Kroacisë, në çerekfinale dhe humbi. “Nuk më ka shkuar në mendje se mund të humbas penalltinë. Ishte një surprizë, ai kishte bërë pesë të fundit që kishte mundur.

Asnjëherë nuk kam ikur nga përgjegjësia, por vetëm ata që godasin gabojnë dhe fatkeqësisht më ndodhi mua dhe Marquinhos – tha Rodrygo, i cili shpjegoi pse ishte i pari që goditi: “Më pëlqen të filloj të godas, sepse kam besim edhe në penalltinë time, mendoj se godit mirë, kur më pyetën u thashë: “Do të godas”. U vura në dispozicion, aty vendosën sepse isha më i vogli.

Rodrygo ishte një zëvendësues në skuadrën e Tite për Kupën e Botës, por ai luajti në të gjitha ndeshjet në Katar. “Mendoj se ishte një nga momentet më të trishtuara të jetës sime për gjithçka që kishim bërë në Kupë, veçanërisht unë kisha luajtur shumë mirë në Kupë dhe gjithmonë hyja dhe ndihmoja në një farë mënyre. Shumë njerëz më dërguan mesazhe të mira duke thënë: Vazhdo kështu, po ia del shumë. Isha me i qete”. Skuadra braziliane rikthehet në fushë këtë të shtunë, në një miqësore kundër Marokut…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit