Ronaldo? Jo, Chiesa! Sezoni i Juventusit gjeti protagonistin e papritur. Pirlo: Ja pse është unik

8 Prill 2021
14:09
Telesport

Firmat në fletën e shënimeve të fitores shumë të rëndësishme të arritur kundër Napolit janë ato të Cristiano Ronaldo dhe Paulo Dybala, por protagonisti i madh i triumfit të Juventusit ishte edhe një herë Federico Chiesa, lideri i vërtetë i Juventusit këtë sezon dhe sidomos në momentet e vështira.

Dhe të mendosh se Chiesa më 4 tetor, data në të cilën duhet të ishte luajtur Juventus-Napoli, ishte ende një lojtar i Fiorentina…

Vetëm të nesërmen, në fakt, do të kishte ardhur njoftimi zyrtar i transferimit të tij te Juventus për një operacion të përgjithshëm me vlerë 60 milion euro.

Një shifër, atëherë, e konsideruar shumë e lartë nga shumë, por që Federico po provon në fushë se vlen totalisht.

Po, fusha. Në një sezon veçanërisht fatkeq, Chiesa është një nga dritat e pakta.

Lojtar nga ata që është në gjendje të ndryshojë ritmin me hovat e tij në shpejtësi dhe aftësinë për të dribluar.

Kjo është një dhuratë shumë e rrallë në skuadrën e Juventusit.

E gjithë kjo pavarësisht nga fakti se ai mbushi vetëm 23 vjeç tetorin e kaluar, duke e bërë atë më të riun në pesë ligat kryesore evropiane që ka shënuar të paktën tetë gola dhe ka siguruar të paktën tetë asistime këtë sezon.

Me pak fjalë, Pirlo e shijon atë duke ditur se ka një diamant në duart e tij.

“Ai ka fuqi fizike dhe galopime mbresëlënëse. Ai thjesht duhet të bindë veten për atë që bën. Ndonjëherë ul kokën dhe grindet me kundërshtarët.

Në Itali është unik, është një futbollist evropian.

Duhet ta kultivojë këtë dëshirë për të qenë një nga më të mirët”.

Pas debutimit traumatik në Crotone, me asist te Morata dhe me të kuq, Chiesas iu desh pak për të ngarkuar Juventusin në supet e tij, duke u shenjtëruar përfundimisht natën e “San Siro” me një dygolësh të realizuar duke turpëruar Theo Hernandez, ose një prej mbrojtësve më të mirë të kampionatit.

Pastaj erdhën tre gola të tjerë dhe tre asistime në kampionat, me sfidën e dyfishtë ndaj Portos në mes, kur Chiesa shënoi golin e shpresës në ndeshjen e parë dhe nënshkroi një gol tjetër të dyfishtë në kthim.

Jo keq për sezonin e tij të parë në Champions League!

Më në fund, goli i momentit 1-0 në derbi dhe një tjetër performancë e shkëlqyeshme ndaj Napolit, e zbukuruar nga veprimi i shkëlqyeshëm personal me rastin e golit të Cristiano Ronaldos, por e konfirmuar mbi të gjitha nga një vazhdimësi e performancës shumë të lartë gjatë gjithë ndeshjes.

Pirlo dhe Mancini duartrokasin. Ky Chiesa është lider!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit