Sakrifica e Interit për të mbajtur benjaminin e tifozëve kalon 50 mln eurot!

15 Nëntor 2022
18:19
Telesport
back button

Interi e mbyll vitin 2022 me një fitore shumë të rëndësishme, para pushimit të gjatë për Botërorin e Katarit. Suksesi ne Bergamo kundër Atalantës ishte jetik për të mbajtur ende shpresen e yllit të dytë ne fanelle (pra Scudetto) për skuadrën e Inzaghit, e cila mori me dy suksese radhazi në ligë pas mposhtjes në Allianz Stadium ndaj rivalit Juventus.

Trajneri nga Piacenza merr frymë dhe kur të kthehet në fushë në janar do të ketë një përplasje në krye me kryesuesin Napoli, për t’u fituar me çdo kusht për të rihapur kampionatin. Ndërkohë, drejtuesit po punojnë në merkato, më shumë me synimin për verën e ardhshme sesa për dritaren e janarit.

Në javët në vijim, duke përfituar nga pauza e gjatë, Marotta dhe Ausilio do të fokusohen thjesht në rinovimet e kontratave, pa një dalje të mundshme të Gosens në korsinë e majtë. Ish-Atalanta gjermane po luan pak, me Dimarco tashmë shumë titullar në rolin në hierarkitë e Inzaghit. Marotta po vlerëson zgjidhje të ndryshme për të kompensuar ndoshta shitjen e Gosens: nga Vazquez te Grimaldo, duke kaluar nga Bensebaini dhe Carlos Augusto, ky i fundit një zbulim nga Monza.

Megjithatë, prioritet i menjëhershëm i jepet rinovimeve të emrave të mëdhenj që skadojnë, padyshim duke nisur nga Milan Skriniar. Gjithnjë e më shumë ka optimizëm për nënshkrimin e kapitenit ‘të ri’ të Nerazzurrëve, i cili është rikthyer në nivele të shkëlqyera në daljet e fundit.

Paris Saint-Germain tashmë duket i largët, me drejtuesit e Interit që synojnë të mbyllin marrëveshjen me agjentin e sllovakut përpara Krishtlindjeve. Ka ende diçka për të paraqitur midis kërkesës dhe ofertës së rinovimit, me Marotta dhe Zhang ende të sigurt se do të jenë në gjendje të marrin po-në e sllovakut.

Interi i ka premtuar Skriniar një rinovim si emrat e tjerë të mëdhenj në skuadrën e Inzaghit, në të vërtetë pak më i lartë se Lautaro Martinez dhe Brozovic të ndryshëm. Mbrojtësi i lindur në vitin 1995 në fakt mund të fitojë rreth 7 milionë euro neto në vit (pothuajse 13 milionë bruto) për katër sezonet e ardhshme.

Një operacion i shtrenjtë me vlerë 52 milionë bruto për arkën e familjes Suning dhe më shumë se dyfishi praktikisht krahasuar me 3 milionë neto që merr aktualisht lojtari me fanellën e Nerazzurrëve. Nis sprinti: Inter lock Skriniar, nënshkrimi është gjithnjë e më afër.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit