Salihamidzic “shkatërron” Gnabry: Nuk funksionon kështu te Bayerni, ai bëri diçka si amator

27 Janar 2023
12:14
Alfred Lleshi
back button

Bayern Munich nuk u rikuperua mirë në kampionat, dy barazime në dy ndeshjet e para. Drejtimi i Bundesligës është gjithmonë i vendosur, por skuadra e Nagelsmann-it nuk i mungojnë problemet. Neuer pësoi një dëmtim të rëndë duke skijuar pas Kupës së Botës dhe e mbylli sezonin herët. Trajneri i portierëve Toni Tapalovic tani po përballet me rastin Gnabry, i cili është kritikuar ashpër nga drejtori sportiv bavarez Salihamidzic.

Hasan Salihamidzic ishte një futbollist i nivelit të lartë, që fitoi gjithçka me Bayernin. Ai ka qenë njeriu i merkatos së Bayern Munich për disa vite. Këtë herë ai ishte shumë i ashpër ndaj Serge Gnabry, sulmuesit të Bayernit dhe kombëtares gjermane, i cili u largua nga Mynihu në ditën e pushimit javor për të fluturuar direkt në Paris, ku mori pjesë në një ditë të ‘Javës së Modës’.

Ai udhëtim nuk u vlerësua nga Salihamidzic, i cili, duke folur për agjencinë gjermane të shtypit ‘Dpa’ tha: “Kjo është sjellje amatore. Është pikërisht ajo që nuk më pëlqen. Te Bayerni nuk veprohet kështu. Një ditë pushimi është menduar për të pushuar dhe rikuperuar për ndeshjen tjetër. Mund të bëni disa ushtrime në ditën e pushimit. Ne do të flasim për këtë. Është koha për të ndryshuar dhe për të kuptuar se titulli kampion është në lojë”.

Gnabry kishte shkëlqyer në rinisjen e kampionatit kundër Leipzig-ut, duke shërbyer një asist fitues për Choupo-Moting, por nuk arriti të konfirmohej kundër Këlnit, aq sa u zëvendësua nga trajneri gjatë intervalit mes dy pjesëve. Bilanci sezonal i tij është 17 ndeshje në Bundesligë, 8 gola dhe 5 asiste. Duke përfshirë Champions League dhe Kupën e Gjermanisë, ky bilanc është 25 ndeshje të luajtura, 10 gola dhe 11 asiste. Me Gjermaninë mori pjesë në Botërorin e Katarit, me të cilin luajti 3 ndeshje dhe shënoi 1 gol, kundër Kosta Rikës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit