Europa League

Salzburg-Dortmund, austriakët kanë fituar 2-1 në “Signal Iduna Park”

Salzburg ka befasuar Borussia Dortmund duke marrë një fitore 2-1 në ndeshjen e parë të 1/8-ve të Europa League që është luajtur në fushën e gjermanëve. Kështu, kampionët në fuqi të Austrisë janë në një pozicion shumë të favorshëm për ndeshjen e kthimit, që do të zhvillohet të enjten në mbrëmje.

Megjithatë, verdhezinjve nuk u mungon asgjë për ta përmbysur atë disfatë dhe për të siguruar një vend në çerekfinale. Në javën e fundit të kampionatit, gjermanët kanë marrë një fitore 3-2 në minutën e fundit kundër Frankurt falë një goli të Batshuayi. Ky sukses i ka thyer ata në vendin e tretë në renditje dhe për këtë arsye do të paraqiten në Austri me një moral të lartë.

Salzburg, nga ana tjetër, mund të thuhet se e kanë siguruar titullin në kampionat dhe për këtë arsye trajneri Marco Rose ka lënë pushim disa nga yjet e skuadrës në ndeshjen e fundjavës së kaluar të barazuar 2-2 në fushën e Mattersburg. Shtatë nga tetë ndeshjet e fundit të Salzburg kanë sjellë më shumë se 2.5 gola për takim, ndërsa në pesë takimet e fundit të luajtura nga Dortmund të dy ekipet kanë arritur të shënojnë.

https://www.youtube.com/watch?v=yk5fKZRCZAw

Më shumë nga Europa League