San Siro si fushë patatesh, nisin punimet për ta sjellë në vete për derbin e 6 shkurtit (FOTO)

24 Janar 2022
15:00
Telesport

“Mos u shqetësoni, jemi gati të fillojmë me punën e zëvendësimit dhe riqepjes së fushës. Derbi do të ketë terrenin që meriton një sfidë kaq e rëndësishme dhe spektakolare dhe e kishim të garantuar deri në pushimin e Krishtlindjeve”.

Giovanni Castelli është agronomi përgjegjës për terrenin e San Siro. Në njëzet vjet ai ka parë lloj-lloj gjërash, por kurrë si këtë herë puna e tij nuk është vënë në vështirësi nga ngjarjet.

Asgjë e pariparueshme, por edhe atij i vjen keq për atë që ndodhi në fushën e Meazza muajin e fundit dhe shpjegon arsyet e kësaj krize. “Kalendari ishte shumë i mbushur me ngjarje dhe fusha vuajti: vetëm mendoni se nga Befana deri në mbrëmjen e djeshme në San Siro u zhvilluan 7 ndeshje mes A dhe Coppa Italia, të cilave duhet t’i shtojmë edhe Superkupën, e cila gjatë ndarjes së çmimeve solli treqind njerëz në fushë.

Një herë dy ndeshje luheshin në vetëm 24 orë dhe në dy raste të tjera dy ndeshje me 48 orë diferencë. Ne e kuptojmë shqetësimin për protagonistët (dhe mbrëmë Ibra do ta kishte fajësuar dëmtimin e tij në fushën e vështirë), por mund të garantojmë se pas pushimit do të jetë si të luajë në një fushë të re”.

FAZAT E PUNËVE – Castelli detajohet në punimet që do nisen mëngjesin e sotëm në orën 9. “Fatmirësisht nuk do të ketë probleme moti në dhjetë ditët e ardhshme, nuk priten as reshje të dendura shiu e as borë: kushtet e qëndrueshme garantojnë zero rreziqe. Nga post Milan-Juve logjistika tashmë është përgatitur, sot do të fillojmë të heqim plotësisht terrenin e vjetër, më pas nga nesër deri të premten lëndina e re që vjen nga Verona do të pushohet dhe punimet e riparimit do të fillojnë nga e shtuna në Të enjten, me katër makineri tekstile”.

Siç dihet, që nga viti 2013, Meazza ka një fushë të përzier me bar sintetik-natyror, dhe kjo ka përmirësuar ndjeshëm stabilitetin e fushës: “Një zgjidhje që ekziston për rreth njëzet vjet dhe që tani e përdorin të gjitha klubet më të mira në Evropë – siguron Castelli -. Çdo dy centimetra bar ka një fije sintetike prej njëzet centimetrash që hyn në thellësi për tetëmbëdhjetë centimetra, ndërsa shikon me dy centimetra.

Në një metër katror rrëmuja ka qindra fije, është sikur të fusnim gozhdat në një dërrasë: siguri dhe ngushtësi maksimale. Në thelb është sikur çdo tufë të ishte një kuti e një enigme që përshtatet së bashku me tjetrën”.

ZGJEDHJA LOGJIKE – Po pse pritët kaq gjatë për të ndërhyrë? Shpjegimi është i thjeshtë. “Zëvendësimi zakonisht bëhet në verë, kur ke shumë më tepër kohë – nënvizon Castelli –. Gjatë vitit punojmë në rigjenerim, me llamba dhe të gjitha makineritë e nevojshme.

Por, duke parë kalendarin, ne zgjodhëm operacionin e zëvendësimit dhe riparimit: pas derbit, do të ketë përsëri shtatë ngjarje në dhjetë ditë midis kampionatit dhe kupave të ndryshme. Fillimi nga e para me një lëndinë të re ishte e nevojshme “. Dhe më pas mbetet vetëm për të pritur, por për derbin e fundjavës së 6 shkurtit spektakli do të jetë i garantuar. Ose të paktën një fushë deri në sfidë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit