Sezoni i Kylian Mbappé, ose i një “bishe të heshtur” me shifra rekord

26 Maj 2023
8:15
Alfred Lleshi
back button

Kylian Mbappé po mbyll vitin e tij më pak mediatik me shifra stratosferike. Megjithatë, “zhdukja” e tij nga garat evropiane ka bërë që titujt të fokusohen te lojtarë të tjerë rekordmenë si Haaland, ose te nënshkrimet e ardhshme kryesore, si ardhja e mundshme e një galaktiku te Real Madridi.

Edhe kështu, në një vit zhgënjyes për PSG-në dhe pas “divorcit” me Leo Messin, francezi është ylli që ndriçon më shumë te parizienët, duke vendosur rekordet më të mira të gjithë karrierës së tij. Kylian Mbappé ka marrë pjesë në gjithsej 41 ndeshje me PSG-në në sezonin aktual, në të cilat ka shënuar 40 gola, mesatarisht pothuajse një gol për ndeshje.

Francezi ka mesatarisht 0.98 gola për ndeshje, ose rekordi më i mirë i gjithë karrierës së tij me PSG. Dhe e gjithë kjo, në një vit ku ka pasur më pak prezencë në kryetitujt e mediave, me përjashtim të periudhës së Botërorit në Katar.

22/23: 40 gola në 41 ndeshje (0.98 gola/lojë)

21/22: 39 gola në 46 ndeshje (0.83 gola/lojë)

20/21 42 gola në 47 ndeshje (0.89 gola/lojë)

19/20: 30 gola në 37 ndeshje (0.81 gola/lojë)

18/19: 39 gola në 43 ndeshje (0.91 gola/lojë)

17/18: 21 gola në 44 ndeshje (0.48 gola/lojë)

Eliminimi i hershëm i skuadrës së tij nga Liga e Kampionëve ka qenë një nga shkaqet kryesore të “zhdukjes” së tij nga mediat, të cilat janë prekur edhe nga lulëzimi i rekordmenit të Manchester City, Erling Haaland, i cili po ashtu po kurorëzohet me titullin kampion që në sezonin e parë në Premier Laague, duke thyer lloj-lloj rekordesh historike.

Fakti i eliminimit në 1/8 finale të Ligës së Kampionëve dhe Kupës së Francës nuk do të thotë se sulmuesi francez është vetëm 2 gola larg barazimit të rekordit të tij më të mirë të golave ​​në një sezon të vetëm klubi, pavarësisht se është një nga sezonet ku ka luajtur më pak ndeshje.

Kylian Mbappé ka humbur vetëm 7 ndeshje për PSG-në, duke numëruar të gjitha garat, por eliminimi i hershëm i klubit të tij nga ato dy garat e cituara më sipër e ka penguar atë të arrijë numrin e paraqitjeve të viteve të mëparshme.

Megjithatë, ndërkombëtari francez është në gjendje të bëjë performancën e tij më të mirë, për të kompensuar sezonin zhgënjyes të PSG-së, që ka vetëm opsionin për të ngritur titullin e Ligue 1 në fund të sezonit.

Këto janë golat dhe asistet që Kylian Mbappé ka regjistruar këtë sezon në çdo kompeticion, sipas të dhënave të Transfermarkt:

Ligue 1: 28 gola dhe 5 asiste (32 ndeshje)

Champions League: 7 gola dhe 3 asiste (8 ndeshje)

Kupa e Francës: 5 gola dhe 1 asiste (1 ndeshje)

Po të marrim parasysh të gjithë golat që ka shënuar në ndeshjet zyrtare me klubin dhe kombëtaren e tij, ky sezon është tashmë më i miri për Kylian Mbappe, në mungesë të dy ndeshjeve të fundit të Ligue 1.

Sulmuesi 24-vjeçar deri më sot ka shënuar gjithsej 52 gola këtë sezon: 40 gola me PSG-në në 41 ndeshje dhe 12 gola me Francën në 14 ndeshje. Këto janë golat që Mbappé ka shënuar me kombëtaren franceze në sezonin 2022-2023:

Kupa e Botës në Katar: 8 gola dhe 2 asiste (7 ndeshje)

Liga e Kombeve: 2 gola (5 ndeshje)

Kualifikueset e “EURO 2024”: 2 gola dhe 1 asist (2 ndeshje)

Lajme të tjera

Lajmet e fundit