Sfida me Fury u shty për më 18 maj, Usyk nuk ul ritmin e stërvitjes dhe përgatitet si i çmendur në palestër

27 Shkurt 2024
13:05
Telesport
back button

Oleksandr Usyk ka vazhduar përgatitjet e tij për duelin e shumëpritur për unifikimin e titujve kampionë botë në peshën e rëndë ndaj Tyson Fury pavarësisht se gara u shty deri në maj. Usyk dhe Fury duhej të përballeshin më 17 shkurt, por Fury pësoi një prerje në vetull gjatë stërvitjes, pak ditë para duelit.

Tashmë dueli është riplanifikuar për 18 maj, me të dy luftëtarët që kanë rënë dakord të paguajnë një “gjobë” prej 8 milionë eurosh nëse tërhiqen. Pavarësisht se sfida tashmë është më shumë se tre muaj larg, Usyk tregoi se përgatitjet e tij po vazhdojnë.

Ukrainasi ndau një video në Instagram ku shihet duke marrë një sërë goditjesh në trup gjatë një seance brutale stërvitore në një palestër. Usyk, i cili mban rripat e peshave të rënda WBA, WBO dhe IBF, u pa duke trokitur dorën e partnerit të tij stërvitor dhe duke nxjerrë frymë pas goditjeve.

Video ilustron përgatitjet e vazhdueshme të Usyk për t’u përballur me Fury, me “Gyspy King” që pritet të testojë ukrainasin me një seri goditjesh në trup në përplasjen e tyre të ardhshme. Usyk vitin e kaluar u kthye me pretendimet se ai nuk mund të përballojë të shtënat me trup pas duelit me Daniel Dubois.

Kampioni i botës në peshën e rëndë mbajti rripat e tij duke ndaluar Dubois në raundin e nëntë të përplasjes së tyre në gusht. Megjithëse ai dominoi ndeshjen, ai ishte në ankth të vërtetë në raundin e pestë, pasi u rrëzua në tapet pasi Dubois goditi një goditje të rëndë në vijën e brezit.

Usyk gjithashtu zbuloi së fundmi se i mungonte lindja e fëmijës së tij të katërt në mënyrë që të përgatitej për përballjen e tij me Fury. Ai kishte qenë duke u stërvitur në Spanjë për këtë meç dhe ishte aq i përqendruar në përgatitjet e tij sa humbi lindjen e vajzës së tij në Ukrainë pak kohë para duelit të anulluar me britanikun.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit