“Shënojeni 90 ditë sepse…” | Audio tronditëse mbi De Laurentiis, kirurgu që operoi Osimhen: “Çmenduri, nuk jam unë ai që flet!”

24 Nëntor 2021
15:44
Telesport

“Është çmenduri, jam i tronditur nga kjo audio e rreme”. Gianpaolo Tartaro është kirurgu maksilofacial që operoi Victor Osimhen pas dëmtimit të rëndë në mollëzën e majtë të shkaktuar nga një perplasje me kokë që mori nga Skriniar. Një audio WhatsApp, në të cilën dëgjohet zëri i një personi që prezantohet si autori specialist i ndërhyrjes, e detyron profesorin të mohojë fjalitë tronditëse që i atribuohen në ndërhyrjen në Radio Kiss Kiss.

Fraza që për shkak të bollëkut të disa termave mjekësorë të përdorur, u ishin dukur të vërteta fansave që kishin dëgjuar regjistrimin. “Di të them se nuk jam unë. Në atë audio disa gjëra thuhen jashtëzakonisht të sakta, të tjerat gabim. Unë jam kirurg, më duket absurde. Është një çmenduri e pastër.”

Zhurma e ngritur nga pretendimet e profesorit të dyshuar/fals Tartaro, të personit që pretendonte se ishte ai, është një bombë që shpërtheu në Napoli dhe ka vënë në qendër të vëmendjes edhe presidentin e klubit, Aurelio De Laurentiis, përveç rreziku për ta futur vetë mjekun në telashe serioze.

“Në sallën e operacionit pati një ardhje dhe ikje të madhe të njerëzve dhe në fund të operacionit fola për disa gjëra teknike. Më vjen shumë keq për atë që po ndodh”.

Audio “shokuese”, çfarë tha kirurgu i rremë për De Laurentiis
Referenca për top menaxherin e napolitanëve është e përafërt. Sipas versionit të regjistruar në audio – dhe i mohuar me vendosmëri nga profesori Tartaro – personi që foli i maskuar fillimisht apostrofon De Laurentiis me një fyerje, më pas citon një kërkesë specifike të bërë nga numri një i Napolit: tregoni një prognozë prej nëntëdhjetë ditësh në menyre për të shmangur pjesëmarrjen e Osimhen në Kupën e Kombeve të Afrikës.

Në thelb, duke pranuar ‘sugjerimin’ ai do të kishte kryer një falsifikim që mund ta futë në telashe dhe t’i kushtojë karrierën e tij. “E përsëris, nuk jam unë – shtoi kirurgu -. Nuk jam i interesuar ta them këtë, thjesht do të humbas”.

Dy dënime u mohuan, por pavarësisht tij, ato u bënë objekt thashethemesh dhe kurioziteti të tifozëve të Azzurrit. E para fokusohet në ashpërsinë e dëmtimeve dhe në atë se sa e vështirë ishte për t’i korrigjuar ato: “Një situatë vërtet shkatërruese, një nga frakturat me te veshtira që kam rikompozuar ndonjëherë, një gjë e neveritshme”.

Në të dytin, ai që ngre aspektet më të errëta dhe më të denoncuara, patroni i Napolit futet drejtpërdrejt në lojë: “De Laurentiis ka vendosur – thotë zëri që dëgjoni në audion e WhatsApp -: “Profesor, le të bëjmë 90 ditë qe mos e dërgojmë në Kupën e Afrikës. Kështu që tani do të themi se ai është jashtë për 90 ditë. Sigurisht që ai do të mund të luajë ndeshjen e parë në janar me maskë, nuk do të jetë e veshtire”.

“Ai kishte 20 fraktura dhe syri ishte jashtë prizës”. Mjafton kjo fjali (e vërtetë) për të shpjeguar se në çfarë kushtesh hyri Victor Osimhen në sallën e operacionit. Profesor Tartaro tregoi në një intervistë të parë (gjatë programit 1 klub futbolli në 1 radio) detajet e një operacioni kompleks, i cili zgjati 3 orë e gjysmë, për frakturat e shumta të raportuara nga lojtari.

Kirurgu foli për “shtypjen e fytyrës”, për “dëmtime shkatërruese” të cilat arriti t’i riparonte duke i futur “6 pllaka dhe 18 vida” në fytyrën e lojtarit…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit