Shitën Milanin 1.2 mld euro, tani synojnë Manchester United! Plani i ish-pronarëve kuqezi…

23 Mars 2023
18:53
Telesport
back button

Jo vetëm Sheiku i Katarit Jassim Bin Hamad Al-Thani dhe mbrojtësi i gjigantit kimik Ineos Sir Jim Ratcliffe. Edhe fondi amerikan Elliott Management – ​​deri pak muaj më parë pronari i AC Milan në Serinë A – ka paraqitur një ofertë për Manchester United. Sipas raporteve nga gazeta The Times, oferta ka të bëjë me një pakicë të aksioneve në Djajtë e Kuq.

Elliott fillimisht kishte paraqitur një propozim financimi për blerësit e mundshëm. Por fondi ishte në mesin e grupeve që vizituan Old Trafford dhe qendrën stërvitore të klubit në Carrington javën e kaluar, dhe në vazhdën e atyre takimeve tani ka vendosur të bëjë ofertë për një aksion në kompani.

Burime të njohura me situatën i thanë Times se një ofertë për një “sasi të vogël aksionesh të zakonshme” u bë të mërkurën përpara afatit fillestar të orës 21:00, si dhe një ofertë për të siguruar financim për ofertuesit e mundshëm.

Është një zhvillim interesant duke marrë parasysh shqetësimin midis ofertuesve se një ngurrim nga ndonjë blerës i mundshëm për të arritur vlerën prej 6 miliardë sterlinash mund ta shtyjë familjen Glazer të zgjedhë një investim të vogël.

Katari dhe Ineos, nga ana e tyre, besojnë se janë grupet e vetme që do të kërkojnë të blejnë klubin “përjashtimisht”, në vend që të bëjnë oferta për një pakicë të aksioneve. Dy konkurrentët e kanë kuptuar se nuk do të përballen me konkurrencë të drejtpërdrejtë nga Shtetet e Bashkuara, Azia apo Arabia Saudite.

Megjithatë, një person i afërt me negociatat tha se kishte shqetësime se “e gjithë kjo ishte një pantomimë e madhe”, me ofertat “shumë nën pritshmëritë e familjes Glazer”. Ne fakt, deri tani ofertat zyrtare nuk kane ardhur por vetem zerat dhe interesimet per te bere oferte…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit