Shitja e Liverpool, del në skenë Ambani: Njeriu i 8 më i pasur në botë, vlen tri herë më shumë se Mansour

13 Nëntor 2022
13:49
Denis Hakanaj
back button

Që kur Fenwey Sports Group, pronar i Liverpool-it, njoftoi synimin e tyre për të shitur klubin javën e kaluar, ka pasur disa deklarata interesi në lidhje me blerjen e Reds.

Disa, si ato të yllit të MMA, Conor McGregor, lënë patjetër kohën që gjejnë, ndërsa të tjerët janë të destinuara të vazhdojnë, ndoshta për të rezultuar në një tjetër përvetësim të dimensioneve titanike pas blerjes së Chelsea nga Todd Boehly dhe ardhjes së fondit saudit PIF në krye të Newcastle.

Dhe për të konkurruar me këta gjigantë (plus, natyrisht, Manchester City i lidhur me Emiratet e Bashkuara Arabe), Liverpool do të ishte shumë rehat me një pronar pasanik si Mukesh Ambani.

Vlen 93 miliardë euro – Kush është? Siç shpjegon Mirror, ai është një miliarder indian i përfshirë në rafinim dhe petrokimi, i cili do të ishte shumë i interesuar për të blerë klubin. Renditja e Forbes flet shumë për të, duke e vendosur atë në vendin e tetë në renditjen e njerëzve më të pasur në botë.

Pasuria e tij neto, sipas revistës ekonomike amerikane, është 93.1 miliardë dollarë. Në praktikë, më shumë se trefishi i Sheikh Mansour, numri një i Manchester City-t, i cili ndalet në “vetëm” 26 miliardë dollarë.

Me burime të tilla, edhe çmimi i imagjinuar i FSG-së prej 4 miliardë dollarësh për shitjen e klubit nuk duhet të jetë problem. Dhe sigurisht në atë pikë Reds mund të konkurrojnë vërtet me Qytetarët në merkato, për të cilën Klopp është ankuar gjithmonë.

Pasioni për sportin – Ambani është një sportdashës i madh dhe është një figurë kyçe në vendin e tij. 65-vjeçari është pronar i ekskluzivitetit Mumbai Indians, i cili është pjesë e Premier League Indiane të Kriketit dhe ishte gjithashtu një nga mbështetësit kryesorë të krijimit të Superligës, kampionatit indian i futbollit i lindur në 2013, i cili në periudhat e para të jetës së tij ka tërhequr falë milionave njerëz të rëndësishëm si Alex Del Piero dhe Marco Materazzi.

Megjithatë, Ambani nuk do ta ketë të lehtë për ta blerë Liverpool-in. Në fakt, pritet që të mbërrijnë edhe oferta të tjera të rëndësishme si nga Lindja e Mesme ashtu edhe nga Shtetet e Bashkuara për blerjen e Të Kuqve. Por sigurisht, nëse miliarderi indian do të fitonte, Klopp nuk mund të ankohej më për mungesën e burimeve financiare!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit