Shpenzimet dhe tekat e Mourinhos peshojnë te Roma: 18 mln euro që tani askush nuk i paguan dot…

29 Korrik 2022
16:31
Telesport
back button

Jose Mourinho ka komunikuar listen per miqesoren ndaj Tottenham dhe ne liste nuk do te jene tre futbolliste: Carles Perez, Veretout dhe Shomurodov. Nëse për dy të paret (që të dy janë në merkato), kompania ka bërë të ditur se po luftojnë me probleme të vogla muskulore, për uzbekun përgjigjja ishte një fjali: një zgjedhje teknike.

Një përkthim brutal do të thotë: i ngelur ne klase! Pra, në treg. Edhe në vetëdijen për vështirësinë e një shitjeje duke qenë se sulmuesi uzbek peshon ende buxhetin për katërmbëdhjetë milionë euro. Dhe kush jua jep ato? Asnjë, të paktën me sa dimë ne.

Ndaj, duke qenë se agjenti i tij nga Rusia ka bërë të ditur se ka një ekip gati për të marrë klientin e tij, duhet supozuar se lojtari është afër një transferimi në formë huazimi. Ku eshte? Në Itali flitet për një interesim të mundshëm të Torinos ku mes një sherri dhe tjetri mes Juriçit dhe drejtorit sportiv Vagnati, po mundohen të rikthejnë në këmbë një ekip të dobësuar nga shumë lamtumire (Belotti, Brekalo, Bremer, Mandragora, Pobega, Ansaldi).

Jashtë vendit flitet për nja dy klube gjermane të gatshme për të nënshkruar me Uzbekistanin, që në këto anë nuk ka pasur sukses. Jo vetëm Shomurodov në mesin e sulmuesve në largim. Kluivert dhe Perez po ashtu presin të dinë se ku do të luajnë sezonin e ardhshëm. Për holandezin, i freskët nga një vit më shumë se dinjitoz me fanellën e Nices, ka ardhur një ofertë nga Fulham.

Roma për Kluivert kërkon një shifër nga trembëdhjetë deri në pesëmbëdhjetë milionë, një shifër që sigurisht nuk mund të shpëtojë një klub Premier. Përndryshe, për holandezin do të ishte rikthyer Nice (me rastin e miqësores që Roma luajti ditën e fundit të pensionimit në Portugali), i cili megjithatë në fund të kampionatit të kaluar nuk e ushtroi të drejtën e shpengimit të përcaktuar në katërmbëdhjetë milionë e gjysmë të vendosura dymbëdhjetë muaj më parë.

Tani, ndoshta, në 12 milionë, klubi francez, i freskët nga shumë ndryshime në shoqëri dhe në stol, mund të arrijë. Jashte planeve edhe Perez. Lojtari është i pari që dëshiron të largohet duke kuptuar se në Romën që po ndërtohet hapësira për të do të reduktohej në stërvitje ose pothuajse. Celta Vigo e dëshiron atë, por Pinto dëshiron sigurinë se transferimi është përfundimtar për t’u mbyllur.

Huaja (e paguar) për këtë sezon është në rregull, por në kontratë duhet të ketë detyrim shlyerje përndryshe nuk bëhet asgjë. Pak a shumë e njëjta situatë si Gonzalo Villar. Monza për mesfushorin spanjoll kërkon një zbritje, edhe nëse djali do të preferonte një zgjidhje spanjolle, veçanërisht atë Getafe ku shkoi të luante në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar.

Megjithatë, edhe për të, Pinto dëshiron një shitje përfundimtare. Së fundi, është Veretout, largimi eventual i të cilit mund të çojë në ardhjen e një mesfushori tjetër (Wijnaldum mënjanë), ndoshta me një rikthim për Frattesi. Për francezin është Marseja, por për momentin nuk ka shifra për t’u mbyllur.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit