“Si mund ta thotë një gjë të tillë”, Guti shpërthen kundër Messi-t

29 Shtator 2022
8:46
Denis Hakanaj

Champions League mund të jetë një obsesion i vërtetë, edhe për ata që e kanë fituar disa herë. Ky është rasti i Leo Mess-it, i cili e fitoi me Barcelona-n në vitin 2006 me Rijkaard në stol dhe më pas si protagonist absolut ato të 2009 dhe 2011 të Guardiola-ss dhe atë të 2015 me Luis Enrique.

Çështja, megjithatë, është se kupa me veshë të mëdhenj i ka shpëtuar argjentinasit për një kohë të gjatë dhe as transferimi te Paris Saint-Germain për të formuar treshen e ëndrrave me Mbappe dhe Neymar nuk e ka ndihmuar.

Vitin e kaluar, francezët u eliminuan nga Real Madrid i Carlo Ancelotti-t në 1/8-at, me Los Blancos që i shkuan deri në fund kompeticionit dhe e fituan atë.

Champions-i dhe detajet

Dhe me sa duket zhgënjimi nuk i ka kaluar ende Pleshtit, i cili foli për Champions League e fundit që nga grumbuillimi i kombëtares argjentinase.

Komentet e tij të bëra në bisedën me Hristo Stoichkov, të raportuara në video nga emisioni i famshëm spanjoll ElChiringuito, nuk duken si komplimente për ekipin që ngriti trofeun…

“Eliminimi i vitit të kaluar ishte i vështirë, ne dolëm jashtë për shkak të detajeve të vogla. Champions League është një kompeticion shumë i vështirë për t’u fituar, sepse skuadra më e mirë nuk fiton gjithmonë, por gjithçka vendoset nga detaje të vogla.”

Me pak fjalë, eliminimi i dyfishtë, me ndeshjen e kthimit të karakterizuar nga gabimi i Donnarumma-s që i lejoi Benzema-s të niste një nga remuntada-t klasike të Real Madrid-it, mund dhe ndoshta duhej të kishte shkuar në një mënyrë tjetër.

Përgjigja e Guti-t

Por në emisionin spanjoll është edhe një legjendë e Real Madrid-it, që beson se arritjet e Los Blancos dhe Ancelotti-t janë minimizuar shumë. Guti, ish-yll jo shumë i vlerësuar shumë i klubit spanjoll, i është përgjigjur Messi-t…

“Si mund të thotë skuadra më e mirë nuk e fiton Champions League? Dhe pastaj si e vlerëson se cila skuadër është më e mira? A bazohet në një ndeshje? Në tre turne para finales?”.

Me fjalë të tjera, në tre raste në të cilat Real-i ka arritur të tregojë, kundër PSG, Chelsea dhe Manchester City, se kur bëhet fjalë për Champions League, nuk dorëzohet kurrë. Dhe në fund ndoshta Guti ka të drejtë. Kushdo që ngre trofeun ka gjithmonë të drejtë…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit