Simeone do një pasues të Suarez: dy objektivat kryesore nga Seria A dhe Portugalia. Dridhet Interi…

19 Maj 2022
20:40
Telesport

“Ne patëm fatin që patëm David Villa, vetëm një vit, ai na dha hierarkinë që kanë këta lloj futbollistësh dhe ne dolëm kampionë. Pastaj erdhi Luis Suarez, gjithashtu i shkëlqyeshëm dhe mundëm të dilnim edhe një herë kampion. Çfarë është e qartë është se sa herë që po i afrohemi kësaj force sulmuese, e pamë me Diego Costa në vitin e Villas si shokë skuadre, skuadra është gjithmonë afër të fitojë trofe…”.

Fraza është nga Diego Simeone. Ai e deklaroi këtë të dielën, menjëherë pas ndeshjes kundër Sevillas, në një ndeshje që nënkuptonte lamtumirën e Luis Suarez me tifozët e Atlético de Madrid. Mund të jetë thjesht një mendim ose një reflektim i Cholo, por jo.

Sepse trajneri argjentinas e ka të qartë se sezonin e ardhshëm skuadra e rojiblanco duhet të ketë një numer ‘9’ si garanci. Bordi e di dhe Andrea Berta, drejtor sportiv i klubit Colchoneros gjithashtu…

Simeone dëshiron një sulmues që garanton një numër të mirë të golave ​​në sezon. Ai e kupton se vetëm në këtë mënyrë Atlético e tij do të jetë në gjendje të luftojë përsëri për titujt. Dhe pas largimit të Suárez, ai kërkon një zëvendësim big.

Vitin e kaluar, me uruguaianin në një nivel të lartë para portës, madrilenët ishin kampionë. Në këtë, me paraqitjen e uruguaianit më të ulët, dhe pa bërë asnjë hap përpara nga shokët e tij, Atlético lufton për të qenë i treti në ditën e fundit, ndonëse shumë muaj më parë hoqi dorë nga mundësia për të luftuar për të ruajtur titullin.

Në gusht, nga Metropolitana ata tashmë testuan nënshkrimin e Dusan Vlahovic, i cili në janar u drejtua për te Juventus në Torino. Dhe këtë verë, ata do të përpiqen të punësojnë përsëri një ‘9’, me dy emra mbi të tjerët: Lautaro Martínez dhe Darwin Núñez.

Sulmuesi i Interit është i preferuari i Cholo, siç e siguroi Mundo Deportivo para disa kohësh. Ai beson se është lojtari më i përshtatshëm për të qenë referenca sulmuese e skuadrës, për shkak të karakteristikave të tij dhe për shkak se gjatë kohës së tij me skuadrën zikalter ka treguar se mund të drejtojë sulmin e një ekipi te madh.

Edhe pse Interi ka rezistuar gjithmonë për transferimin e tij, tani situata është ndryshe dhe në Meazza tashmë po mendojnë të shesin Lautaro për shkak të nevojës që kanë për të fituar para. Çmimi që i kanë vënë eshte 70 milionë euro. Një shumë që Atlético de Madrid nuk dëshiron ta arrijë, ku ata e konsiderojnë të tepruar dhe që do të përpiqeshin ta ulnin.

Sa i përket Darvin Núñez-it, gjithashtu pelqehet. Në Lisbonë tashmë e marrin si të mirëqenë largimin e tij këtë verë që vjen dhe shuma është e ngjashme me atë të Lautaro: 70 milionë, megjithëse Benfica aspiron të marrë më shumë para.

Marrëdhëniet e mira ekzistuese midis dy subjekteve mund të lehtësojnë operacionin. Dhe si Lautaro, Darwini e kupton se Atlético do të ishte destinacioni ideal për të vazhduar karrierën e tij.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit