Sinqeriteti i Chiellinit bën xhiron e rrjeteve sociale: “Shiko sa i shëmtuar jam por…”

24 Janar 2022
17:06
Telesport

Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini ishin të ftuar të Muschio Selvaggio, podkasti i drejtuar nga këngëtari i njohur Fedez.

Shumë tema pikante por edhe ngacmime..

BONUCCI | “Jemi pak të lodhur: bëjmë shumë stërvitje, me pishina, ujë të ftohtë. Sa zgjat trajnimi? Gjithsej, katër ose pesë orë. Kalojmë një orë e gjysmë në fushë, pastaj përgatitjen dhe pas stërvitjes”.

NDRYSHIMET – “Kur isha i ri peshoja rreth dhjetë kilogramë më pak”.

ITALI-ANGLI – “Cili është ndryshimi? E provuam disa javë më parë në Londër kundër Chelseat, ku humbëm 4-0. Janë ritme më të larta, luhet më shumë futboll fizik. Duhet të dish të përshtatesh menjëherë kur kalon nga kampionati në Ligën e Kampionëve, ku takon skuadra që kanë ritme të ndryshme”.

EVROPIAN – “Me kombëtaren periudha është shumë më e shkurtër. Duhet të kuptosh shokët që ke pranë, me të cilët mund të kesh luajtur vetëm disa herë në vit. Gjithçka është më e theksuar. Fati ynë është që jemi grup që në ditën e parë, që nga tërheqja në Sardenjë. Nga atje u bë menjëherë e qartë se ne mund të bënim diçka ndryshe. Ndërgjegjësimi për të fituar ndërtohet gradualisht”.

RITET – “Në kampionatin europian i kishim të gjitha, që nga muzika, te barbekju pas fitoreve, te Vialli që bëri sikur humbi autobusin. Ndodhi një herë dhe fituam 3-0 dhe prej andej në çdo udhëtim nga Coverciano autobusi nisej, pas pesë minutash ndaloi dhe Vialli mbërriti, por tashmë ishte gati. Pastaj këngët, përfshirë atë napolitane që as ne nuk i dinim”.

PENALLTITË – “Shqetësim? Kam goditur penallti si me Spanjën ashtu edhe me Anglinë dhe nuk pashë të ndodhte asgjë rreth tyre”.

PASTASCIUTTA – “Reagime nga shtypi anglez? Nuk e di se çfarë thanë. Shumë italianë na kanë shkruar dhe na kanë falënderuar që i kemi bërë të jetojnë një ëndërr. Ne ishim të parët që e përjetuam atë”.

FJALËT CHIELINI

DALLIM ME KREMIERËN – “Edhe në futbollin anglez janë më të mëdhenj se të tjerët. Një lojtar italian që shkon të luajë në Angli duhet të bëjë një punë tjetër, sepse ka një mënyrë tjetër për të stërvitur dhe luajtur. Kjo ndryshon nga kombi në komb, nga kampionati në kampionat”.

KAMPIONATI EVROPIAN – “Çfarë ndryshon? Para së gjithash, kur luan në kombëtare përfaqëson të gjithë Italinë. Nuk ka fraksione, por ju bashkoni një popull të tërë. Dhe kjo nuk është gjë e vogël. Postoni ofendime evropiane sapo ktheheni në klube? Është pjesë e lojës. Edhe nëse ka respekt në jetën private, përveç në disa raste”.

EVROPIANI – “Prisnim që të dilnim mirë në Europian, ka një dozë të mirë fati për të fituar. Synimi ynë ishte arritja në çerekfinale, e cila nuk do të thoshte gjithçka, por do të ishte një rezultat i drejtë”.

MOSKUALIFIKIMI – “Në atë vit ishim të dy, kemi qenë gjithmonë që nga viti 2010”.

PENALITË – “Me Spanjën zgjodha këndin italian dhe gjuaj i pari, ndërsa me Anglinë humba këndin por zgjodha gjithsesi të tërhiqem. Të gjitha gjërat janë të barabarta, gjuajtja e parë është një avantazh i vogël, sepse ju ende nuk e dini se çfarë ka bërë tjetri. Po sikur të duhej të zgjidhnit midis rrotullimit apo gjuajtjes së pari? Unë qëlloj i pari, pa dyshim”.

Ndeshjet – “Kur luan jashtë çdo gjë është e mbytur. Gjatë aksionit nuk perceptoni asgjë, vini re atë që ju rrethon vetëm kur topi del jashtë ose ka ndërprerje. Gjatë aksionit dëgjon zërin e shokut të skuadrës, por jo të tifozëve”.

Më pas, ngacmimi mbi Tevez dhe futbollistët që shkojnë më shumë me femra prej famës dhe parave… “Tevez të vdiste! Të ushtronte atë presion sa të frikësonte shumë dhe detyroheshe të hidhje topin kot. A kemi më shumë raporte me femrat ne futbollistët? Më shiko se si jam, i shëmtuar si skamja… Përgjigjia është po!”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit