Skandali në PSG-Newcastle, UEFA merr vendimin ekstrem

29 Nëntor 2023
14:31
Denis Hakanaj
back button

Mbërrijnë efektet e para, të menjëhershme të penalltisë së diskutueshme të akorduar në favor të PSG-së në minutën e 98-të të ndeshjes kundër Newcastle-it dhe e shndërruar në gol nga Mbappé, e cila fiksoi rezultatin  në 1-1, rezultat që mund t’i kishte shpëtuar Parisin në Champions League në minutën e fundit në pritje të rezultatit të ndeshjes vendimtare të javës së fundit të fazës me grupe në fushën e Borussia Dortmund.

UEFA në fakt ka vendosur të ndëshkojë Tomasz Kwiatkowski, arbitrin e VAR-it që thirri kolegun e tij Szymon Marciniak për të rishikuar prekjen me dorë të Livramentos, e cila u duk e pavullnetshme, duke përfshirë edhe vetë arbitrin Marciniak.

PSG-NEWCASTLE – PENALLTIA E AKORDUAR PER FRANCEZET – VIDEO

Kwiatkowski në fakt është hequr nga roli i arbitrit të VAR-it për ndeshjen mes Real Sociedad dhe Salzburg, e vlefshme për grupin D të Champions League, i njëjti i Interit, e planifikuar të luhet mbrëmjen e sotme në Anoeta.

Me këtë vendim, UEFA njeh efektivisht seriozitetin e gabimit të Kwiatkowskit, si dhe të vetë Marciniak, i cili ndryshoi vlerësimin e tij fillestar duke vendosur t’i jepte penallti PSG-së pas rishikimit të episodit në monitor.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit