Spalletti: “Mjaft me playstation deri në mëngjes, në kombëtare vihet për të triumfuar në Europian”

24 Shkurt 2024
10:14
Telesport
back button

Trajneri i Kombëtares se Italisë, Luciano Spalletti ka dhënë një intervistë të gjatë për Gazzetta dello Sport. Tema të ndryshme u prekën nga trajneri toskan, i cili tha se dëshironte të fitonte Kampionatin Evropian të planifikuar për në qershor në Gjermani, por që për ta bërë këtë i nevojitej “një tufë ujqërsh që shkojnë në një drejtim të vetëm për të shtyrë shokun e tyre përpara dhe për të mos lënë asnjë një pas”. Spalletti gjithashtu përsëriti se ai do të ndalojë përdorimin e Playstation në grumbullim.

Skandali i basteve: “Ishte momenti më delikat. Megjithatë, nuk e kuptova pse policia erdhi për të pyetur lojtarët në kampin stërvitor dhe jo në shtëpi në një moment më privat dhe më pak traumatik për ta. Por ishte mirë që e gjithë kjo ndodhi, kur ti merr vesin, humb rrugën drejt lumturisë”.

Ardhja në kombëtare

“Është momenti më i lartë i karrierës sime. Unë jam një person shumë i qetë dhe i mirë, pavarësisht episodeve në të kaluarën që kanë bërë disa njerëz të mendojnë ndryshe. Brenda dhomave të zhveshjes sjellja ime ka qenë gjithmonë korrekte dhe e nevojshme për të marrë rezultate të shkëlqyera. Unë dua të shpresoj që të më është besuar roli i trajnerit jo vetëm për aftësitë e mia si trajner, por sepse si njeri mund të përfaqësoj mirë kombëtaren e vendit më të bukur në botë.”

Playstation qëndron në shtëpi. Dhe celularët…

“Tani e tutje ata i lënë Playstation në shtëpi dhe nuk i sjellin më. Ata vijnë tek unë dhe unë u jap detyrat për të bërë në mbrëmje nëse detyrat e ditës nuk kanë mjaftuar. Sepse në ekipin kombëtar qëndroni, gjurmoni, përqendroheni, nuk ngatërroheni. Italianët kërkojnë një kombëtare të vendosur dhe të përgjegjshme, solide dhe të guximshme. Në kombëtare vini për të fituar Kampionatin Evropian, jo për të fituar në Call of Duty. Nëse moderniteti do te thote te luash Playstation deri në 4 të mëngjesit kur ke një ndeshje të nesërmen, atëherë ky modernitet nuk është i mirë. Unë duhet të toleroj celularët, por ata nuk mund të mbahen në tryezën e masazheve ose gjatë trajtimeve”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit