Sportingu mbërrin vonë në stadium prej trafikut, Tudor çmendet në tunel me arbitrin italian: “Nuk më rruhet fare… Ku jemi këtu turne amator”

5 Tetor 2022
19:14
Telesport

Marseille-Sporting Lisbonës ishte një nga ndeshjet e Ligës së Kampionëve të planifikuar dje për ditën e tretë të fazës së grupeve. Një garë e rëndësishme për kalimin e turit por që u karakterizua nga një pengesë që pengoi ardhjen e portugezëve në stadiumin Velodrome.

Fillimisht ndeshja duhej të fillonte në orën 18:45, por autobusi i Sportingut u bllokua në trafikun e Marsejës duke vonuar mbërritjen e tij në stadium. Diçka e pabesueshme dhe e paimagjinueshme për një ekip që synon të luajë një ndeshje të Champions League.

Kjo është arsyeja pse minutat para ardhjes së portugezit ishin plot tension. Për t’u ngrohur më së shumti ishte i zemëruar fjalë për fjalë menaxheri i Marsejës, Igor Tudor. Ish-trajneri i Veronas, të cilin në Itali e vlerësonim edhe në stolin e Udineses dhe si anëtar i stafit të trajnerit të Andrea Pirlos te Juventusi, tërhoqi vëmendjen e gjyqtarit Davide Massa, italianit të caktuar për të drejtuar ndeshjen, duke akuzuar portugezin se dëshironte të mbante një lloj parataktike edhe në planin psikologjik, për t’i dëmtuar ata.

Duke mbërritur me vonesë në Velodrome në fakt, Sportingut iu desh të bënte të gjithë ngrohjen, duke e çuar Tudorin në tërbim. Pasi fillimi i ndeshjes ishte shtyrë për më pak se dhjetë minuta dhe më në fund u shty në orën 19, trajneri Tudor shpërtheu në tunelin e dhomave të zhveshjes. Trajneri i kërkoi gjyqtarit Massa që t’i nxiste kundërshtarët e tij të futeshin në fushë duke i akuzuar ata se po humbnin më shumë kohë.

“Ata e bëjnë me qëllim, nuk i rruhet fare! – gjëmonte Tudor para derës së zhveshjes së Sportingut – Ne jemi më të dëmtuar se ata. Nuk është e mundur që ta bëjnë këtë”. Trajneri fjalë për fjalë i bërtiti gjithçka arbitrit Massa, fillimisht në italisht, më pas në frëngjisht dhe anglisht, duke folur me delegatët e UEFA-s.

Arbitri u përpoq ta qetësonte duke iu përgjigjur me qetësi: “Nuk është puna ime, delegati i UEFA-s po e mendon”. Tudor nuk përshtatet dhe nuk e kontrollon dot veten: “A mund të bëjnë çfarë të duan këtu? Është Liga e Kampionëve, jo një turne amator” Ndeshja më në fund filloi në 19:07

Lajme të tjera

Lajmet e fundit