Stuhi mbi komentatorin e Sky, Liverpool shënon një gol themelor dhe hesht: “Një funeral” (Pamjet)

19 Maj 2022
23:27
Telesport

Liverpool dhe Manchester City do të luajnë për fitoren e Premier në 90 minutat e fundit, duke mbërritur të ndarë me një pikë të vetme në renditje. Për djemtë e Guardiolës, të cilët janë përpara, barazimi në shtëpi kundër Aston Villas nuk do të mjaftojë: në këtë rast Reds mund t’i tejkalojnë ata nëse mposhtin Wolverhampton në Anfield.

Ekziston edhe një skenar shumë i largët që parashikon play-off-in mes dy pretendentëve, por rezultatet që do ta bënin atë të luante (barazim 5-5 nga Liverpool dhe disfatë 0-6 nga City) janë, siç mund të shihet, më shumë se te pamundur. Të dy ndeshjet do të luhen njëkohësisht të dielën në orën 17:00.

Skuadra e Klopp mbajti gjallë shpresat e tyre për të luajtur për titullin në ndeshjen e fundit duke fituar 2-1 në ndeshjen e së martës së kaluar në Southampton. Një sukses vendimtar ai i St. Mary’s Stadium, duke qenë se Firmino dhe shokët e tij kishin kaluar poshtë në fillim të lojës, duke e gjetur veten për të përmbysur rezultatin pa lojtarë të rëndësishëm si Salah, Fabinho dhe Van Dijk të dëmtuar.

Më pas erdhi goli i barazimit të Minaminos në minutën e 27-të të pjesës së parë dhe goli i fitores së Matipit në pjesën e dytë. Goli i japonezit ishte pikëkalimi mes fitores matematikore të Premier nga City në rast të humbjes së Liverpool-it dhe rikthimit të Reds.

Një gol shumë i rëndë, i cili megjithatë u komentua në mënyrë të dëshpëruar nga komentuesi i Sky Sports, veteran, Martin Tyler, një institucion i vërtetë në Angli. Me të dëgjuar komentin e tij, njerezit habitet me reagimin e tij dhe pyetja shumë shpejt shpërtheu në rrjetet sociale, me komente mes të indinjuarve dhe kërkimit të një shpjegimi…

Tyler u shfaq krejtësisht indiferent ndaj historisë, duke ulur zërin në një nivel të përcaktuar si “funeral”. Dikush shkroi se komentuesi u shfaq “absolutisht i shkatërruar kur pa topin të shkonte në portë”, dikush tjetër komentoi se “është absolutisht dëshpëruese ta dëgjosh atë kur bëhet fjalë për një gol të madh që mund të pengojë një ekip tjetër të fitojë Premier League”. Historia u përsërit në mënyrë të barabartë edhe në pjesën e dytë me rastin e golit te Matip…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit