Super goditje nga Chelsea, arrin marrëveshjen me klubin dhe yllin e Bundesliga-s

11 Nëntor 2022
14:26
Denis Hakanaj

Chelsea dhe Leipzig kanë një marrëveshje në parim për Christopher Nkunku, sipas raportimeve. Ylli 24-vjeçar i Francës ka një klauzolë lirimi prej rreth 53 milionë sterlinash në kontratën e tij. Por Chelsea nuk do ta aktivizojë atë klauzolë, sipas ekspertit të merkatos Fabrizio Romano.

Sidoqoftë, të dy klubet kanë një marrëveshje verbale në fuqi që Nkunku të shkojë në Stamford Bridge në fund të sezonit. Romano raporton se Blutë “kanë një marrëveshje me Leipzig për një lloj tjetër pagese”, në vend që të aktivizojnë klauzolën e tij të lirimit.

Gjithçka që ka mbetur është që marrëveshja të përfundojë zyrtarisht. Nuk ka asnjë pengesë nga ana e lojtarit, me Nkunku që mendohet të jetë i lumtur për t’u bashkuar me Blutë. Chelsea dhe Leipzig ranë dakord për një marrëveshje për sulmuesin e talentuar në shtator.

Ai madje iu nënshtrua testeve mjekësore përpara një lëvizjeje të propozuar verën e ardhshme. Ndërkohë, largimi i Oliver Mintzlaff si CEO i Leipzig nuk do të ndikojë në marrëveshje, sipas SportBild. Mintzlaff dha dorëheqjen nga posti i tij javën e kaluar, por marrëveshja me Chelsean për Nkunku-n mbetet në fuqi.

Thuhet se ai i ka premtuar Nkunku-t se mund të largohet nëse do të vinte oferta e duhur për të. Nkunku ka tërhequr interes nga një sërë klubesh të mëdha europiane, përfshirë edhe Paris Saint-Germain. Kjo pasi ai shënoi 35 gola në 52 paraqitje për Leipzig sezonin e kaluar.

Ai e ka vazhduar formën e mirë edhe në këtë sezon, me 17 gola në 22 ndeshje deri më tani në të gjitha kompeticionet. SunSport zbuloi ekskluzivisht muajin e kaluar se Liverpool kishte dërguar vëzhgues për të parë Nkunkun në rast se transferimi i tij te Chelsea do të dështonte.

Por pronari i Blues Todd Boehly është i dëshpëruar për të nënshkruar me francezin, pasi është takuar rregullisht me Mintzlaff në Londër. Blutë janë vënë gjithashtu edhe në gjurmët e shokut të skuadrës së Nkunku te Leipzig, qendërmbrojtësit Josko Gvardiol.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit