Superliga, kreu i UEFA-s premton betejë. Tani sulmon hapur edhe… Platini

11 Qershor 2021
14:52
Alfred Lleshi

“Drejtësia ndonjëherë është e ngadaltë, por gjithmonë vjen”. Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s, kthehet të flasë për Superligën, duke hedhur akuza kundër tri klubeve që nuk janë tërhequr ende nga ky projekt. UEFA ka pezulluar përkohësisht procedurat kundër Juventusit, Real Madridit dhe Barcelonës, ​​por kreu i saj ende premton betejë:

“Ndonjëherë kam ndjenjën se këto tri klube janë si fëmijë që kalojnë shkollën për një kohë, nuk janë të ftuar në festa të ditëlindjes dhe më pas përpiqen të hyjnë në mbrëmje me polici. Unë nuk kam hyrë në specifikat e kompetencave të Komisionit tonë Disiplinor, por padyshim që kontributi është për ta zgjidhur çështjen me gjykatë. Siç e shoh, nuk është një ndalesë përfundimtare. Së pari, ne sqarojmë çështjet ligjore dhe pastaj procedojmë”.

Marrëdhënia me Andrea Agnelli është thyer tani: “Nëse unë ia jap më dorën? Kjo është një pyetje personale. Nuk dua të përgjigjem, por mendoj se ai e di atë”. Ceferin do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Kampionatit Europian: “Ne jemi të lumtur, kjo ngjarje është një mesazh shprese, është si drita në fund të tunelit. Futbolli sjell shpresë te njerëzit dhe kjo është e rëndësishme për ne, mezi presim të fillojmë nga Roma”.

Për herë të parë, dhe mbase të fundit, turneu do të jetë shëtitës: “Unë nuk jam në favor të kësaj formule dhe nuk mendoj se do ta bëjmë përsëri, së shpejti”. Mbyllja, kushtuar Michel Platini, i cili tha se ishte në favor të Superligës: “I befasuar nga fjalët e tij? Jo, asgjë nuk më habit tani në futboll. Komenti i tij nuk e meriton komentin tim”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit