SUPEROFERTA ZYRTARE | Chelsea pret përgjigjen brenda 24 orësh për të vendosur rekordin e ri në Premier League!

back button
30 Janar 2023
16:47
Telesport

Chelsea është gati të thyejë rekordin britanik të transferimeve pasi paraqiti një ofertë prej 105 milionë sterlina për Enzo Fernández në një përpjekje për të nënshkruar mesfushorin e Benfica-s para afatit të fundit të së martës mbrëma.

Fernández është objektivi kryesor i Chelseat dhe ata shpresojnë se oferta e tyre e fundit do të arrijë një marrëveshje me Benfica-n. Oferta plotëson klauzolën e blerjes në kontratën e argjentinasit, por mbetet për t’u parë nëse struktura e pagesave do ta bindë klubin portugez që ta shesë.

Negociatat janë duke vazhduar dhe burime pranë Benfica-s kanë vazhduar të këmbëngulin se duan që Chelsea të paguajë klauzolën në një shumë te vetme dhe jo te ndare ne keste. Kjo mund të jetë shumë për Chelsean, i cili ka shpenzuar më shumë se 450 milionë sterlina për nënshkrime që kur u ble nga Todd Boehly dhe Clearlake Capital. Propozimi i tyre është që të paguajnë me gjashtë këste.

Edhe kjo do të ishte një tarifë tërheqëse për Fernandez, i cili i ka thënë Benfica-s se dëshiron lëvizjen. 22-vjeçari, i cili ndihmoi Argjentinën të fitonte Kupën e Botës muajin e kaluar, do të eklipsonte Jack Grealish si lojtarin më të shtrenjtë në historinë e futbollit anglez.

Manchester City pagoi 100 sterlina për të nënshkruar me Grealish nga Aston Villa. Blerja rekord e Chelseat është Romelu Lukau, i cili u bashkua nga Inter per 97.5 milionë sterlina. Lukaku u huazua te Interi verën e kaluar.

Situata e sulmuesit belg është një kujtesë se Chelsea, objektivat e tjera të mesfushës së të cilit përfshijnë Moisés Caicedo të Brighton dhe Amadou Onana të Everton, duhet të shkurtojë skuadrën e tyre. Ata kanë qenë të zënë këtë muaj, duke i shtuar opsioneve të Graham Potter me shtesat e përhershme të Andrey Santos, Benoît Badiashile, Mykhailo Mudryk dhe Noni Madueke dhe huazimin e João Félix.

Lëvizja e fundit e Chelseat ishte nënshkrimi i Malo Gusto për 31 milionë funte. Mbrojtësi i djathtë 19-vjeçar, i blerë me synimin për të ofruar konkurrencë për Reece James, është huazuar përsëri në Lyon për pjesën tjetër të sezonit.

Ardhja e mundshme e Fernández mund ta detyrojë Conor Gallagher të marrë parasysh të ardhmen e tij. Everton ka ofruar 40 milionë funte plus 5 milionë funte shtesë për mesfushorin. Nuk ka gjasa që Gallagher, i cili gjithashtu ka interes nga Newcastle dhe Crystal Palace, do të dëshironte të bashkohej me Everton duke qenë se ata janë në një betejë për rënie.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit