Supersfida Manchester City-PSG, Champions-i zbulon sonte finalistin e parë

4 Maj 2021
9:31
Alfred Lleshi

Champions-i po përgatitet të zbulojë finalistin e parë të edicionit 2020-2021. Në fakt, këtë mbrëmje, Manchester City dhe PSG do të përballen me njëri-tjetrin në gjysmëfinalen e kthimit, e cila do të përcaktojë se cila nga skuadrat do të presë biletën për në Stamboll, ku do të luajë kundër njërit prej Real Madrid dhe Chelsea në aktin e fundit të turneut.

Në “Etihad” do të fillojë nga fitorja 2-1 e “qytetarëve” në ndeshjen e parë. Skuadra angleze mund të llogarisë një avantazh të rëndësishëm në këtë garë, që mund të çojë në finalen e saj të parë në garën më të mirë të klubeve europiane.

Për këtë, Pep Guardiola do të mbështetet në modulin 4-3-3, në të cilin vija mbrojtëse përpara Ederson do të përbëhet, nga e djathta në të majtë, prej Walker, Ruben Dias, Stones dhe Zinchenko. Rodri do të jetë strumbullari i mesfushës, me De Bruyne dhe Gundogan që veprojnë përkrah tij, ndërsa në sulm do të jetë Foden në qendër të një tridenti të kompletuar nga Bernardo Silva dhe Mahrez.

Mauricio Pochettino, në vend të kësaj do ta bazojë lojën te skema 4-2-3-1, në të cilën Florenzi, Marquinhos, Kimpembe dhe Diallo do të kompletojnë “paketën” mbrojtëse para Navas. Verratti dhe Paredes do të veprojnë në mesfushë, ndërsa përpara, në mbështetje të sulmuesit të vetëm Mbappé, do të jetë një treshe e përbërë nga Di Maria, Draxler dhe Neymar.

Ja formacionet e mundshme:
MANCHESTER CITY (4-3-3): Ederson; Walker, Ruben Dias, Stones, Zinchenko; De Bruyne, Rodri, Gundogan; Bernardo Silva, Foden, Mahrez.
PSG (4-2-3-1): Navas; Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Diallo; Verratti, Paredes; Di Maria, Draxler, Neymar; Mbappé.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit