Taktika e Manchester United e çmontuar në dy minuta poshtëruese: “Mjaftoi të shihja një gjë…”

4 Janar 2022
18:24
Telesport

Përgatitja, strategjia dhe studimi. Kështu Woverhampton fitoi 1-0 në Old Trafford kundër Manchester United. Një sukses që e vuri në vështirësi ekipin e drejtuar nga Ralf Rangnick dhe e mundi me një lëvizje autentike mjeshtërore.

Ishte trajneri i Wolves Bruno Lage ai që shpjegoi për Sky Sports në vetëm dy minuta se si ishte e mundur të mposhtnin Djajtë e Kuq në shtëpinë e tyre.

Shpjegimi është i thjeshtë dhe intuitiv dhe nuk i lë asgjë rastësisë. E gjitha falë vëmendjes së trajnerit që zëvendësoi Nuno Espirito Santon përpara transferimit të tij në Tottenham (më pas e shfajësoi këtë të fundit për t’i lënë vend Antonio Contes).

Një strategji e përsosur që ka vënë në vështirësi edhe një mjeshtër si Rangnick. “Gjëja më e rëndësishme për ne është të shohim se ku janë mbrojtësit e krahut, nga cilat pozicione nisin”.

Nga kjo intuitë Lage bazoi të gjithë lojën e tij duke shpjeguar në detaje lëvizjet fituese të lojtarëve të tij. “Ne nuk i vendosim njerëzit tanë përpara zonës, ne përpiqemi të shtypim më lart”

Në intervistën dyminutëshe Lage shpjegoi se si arriti të eliminojë United. “Gjëja e rëndësishme është të kuptoni se ku është hapësira kur ju keni topin”.

Lage shpjegoi se si pozicionet e Cavanit dhe Cristiano Ronaldos ishin vendimtare në pjesën e parë: “Edinson u përpoq të kontrollonte Ruben Neves (një nga dy mesfushorët qendrorë të Ujqërve), Cristiano Ronaldo u përpoq të kontrollonte Conor Coady (mbrojtësi qendror i mysafirëve) dhe krahët ishin brenda – shpjegoi Lage – Pra hapësira është jashtë”.

Një shpjegim pa të meta: me mesfushën e lartë dhe mbrojtjen e zënë me kundërshtarët e tyre, do të jenë dy mbrojtësit e lartë ata që kanë më shumë hapësirë ​​dhe shtytje. Por kjo nuk është e gjitha.

“Podence dhe Trincao (dy sulmuesit në treshen sulmuese) më pas e kuptuan se duhet të kontrollojnë hapësirën e brendshme kur krahet janë para tyre ose, nëse ata dalin perpara”

Lage e mbyll shpjegimin e tij: “Lojtarët e kanë kuptuar ngadalë dhe mendoj se i merituam tre pikët”. Asgjë për të thënë përveç se Manchester United, i aftë të gjuante në pasqyrën e portës kundërshtare vetëm në 2 raste, pavarësisht 19 përfundimeve të përgjithshme, tashmë është zhytur në humnerën e renditjes së Premier League.

Djajtë e Kuq janë ende në vendin e shtatë me 31 pikë edhe pse me një ndeshje më pak se Tottenham dhe Arsenal që janë më të akredituarit për të zënë pozitën e katërt që do të thotë Champions.

United i parë mbrëmë në Old Trafford, megjithatë, edhe një herë tregoi shumë konfuzion në fushë dhe një majë tensioni të tepërt.

Përplasja verbale mes De Geas dhe Cristiano Ronaldos ishte emblematike: portieri qortoi portugezin për një top të rrëmbyer keq. Në fund të garës edhe Rangnick sigurisht nuk e fshehu keqardhjen e tij të madhe: “Jam shumë i zhgënjyer”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit