Ten Hag i dikton ligjin Manchester United që në stërvitjen e parë, ai ndryshon gjithçka për lojtarët!

28 Qershor 2022
22:59
Telesport

Marrëveshje të qarta, miqësi e gjatë edhe sepse nuk ka kohë për të humbur. Ndërkohë që merkato është ndezur, me thashethemet për lamtumirën e mundshme të Cristiano Ronaldos (i lidhur gjithashtu me emrin e Romës) dhe për nënshkrimin e De Jong nga Barcelona, ​​epoka e re Ten Hag ka filluar te Manchester United.

Trajneri i ri holandez i Djajve të Kuq ka marrë zyrtarisht frenat e grupit, me seancën e parë stërvitore të sezonit. Pavarësisht mungesës së shumë emrave të mëdhenj që ende po shijojne pushimet, ish-trajneri i Ajax arriti të vendosë menjëherë rekordin. Rregullat e reja për lojtarët, tashmë të “prezantuara” për të interesuarit direkt me një email, kanë hyrë në fuqi sot.

Të gjithë në punë në Carrington për t’u përgatitur për sezonin e ardhshëm në të cilin Manchester United do të duhet të shpengojë veten dhe të përpiqet të luftojë për titullin. Sigurisht që për momentin ndjesitë nuk janë pozitive edhe sepse konkurrentët e tjerë si Manchester City dhe Liverpool janë treguar shumë aktivë në treg, ose të paktën me ide të qarta duke gjykuar nga shartimi i Haaland dhe Nunez.

Përkundrazi te United duket se ka pak konfuzion lidhur me lëvizjet në negociata, me lajmin e vërtetë për momentin që përfaqësohet nga lamtumira e Pogbas dhe ardhja e menaxherit të ri. Pikërisht për këtë të fundit për momentin, megjithatë, ai punon në pjesët që ka në dispozicion për të tentuar të imponojë metodologjinë e tij dhe të ndryshojë rrjedhën e gjërave.

Tashmë seanca e parë stërvitore e konfirmoi këtë aspekt, me Ten Hag, i cili u tregua i qetë në përvojën e tij të parë në kanal. Menaxheri holandez ndoqi punën, duke u dhënë udhëzime bashkëpunëtorëve të tij, shpesh duke ecur me hapa dhe duke reflektuar.

Biseda intensive mes një prej bashkëpunëtorëve të tij, apo asistentit McLaren, i cili gjithashtu ka punuar përkrah Sir Alex Ferguson, me disa lojtarë dhe mbi të gjitha Rashford. Duke folur për Ferguson, ndjenja është se Ten Hag dëshiron të rivendosë situatën në lidhje me menaxhimin e suksesshëm të menaxherit britanik.

Kjo është arsyeja pse Ten Hag ka vendosur që të gjithë lojtarët të mbërrijnë në orën 9 në qendrën sportive, një orë më herët se vitin e kaluar nën drejtimin e Solskjaer. Ai para së gjithash donte të jepte një shembull të mirë duke u paraqitur në orën 8 të mëngjesit.

Për më tepër, holandezi dëshiron absolutisht që skuadra të hajë në grup dhe të shoqërohet pas stërvitjes, për të kompaktuar dhomën e zhveshjes. Këshilla të veçanta edhe për prerjen e barit në fushë, i cili duhet të jetë saktësisht 15 milimetra, për t’i lejuar lojtarët të rrotullojnë topin më shpejt.

Në këtë drejtim, prioritet u jepet ushtrimeve me top. Ky është një seri treguesish shumë të ngjashëm me ato të dhëna nga Sir Alex gjatë 26 viteve të tij në detyrë. Një kulturë që është zhdukur vitet e fundit, si rezultatet.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit