Tenisi italian triumfon, në emër të Jannik Sinner!

27 Nëntor 2023
0:16
Telesport
back button

Tenisi italian triumfon, në emër të Jannik Sinner.

Dyzet e shtatë vjet më vonë, është ai që i çon Azzurrit në kërcimin me tasin e sallatës, siç quhet kupa më e lakmuar, Davis. Ai e bëri këtë duke mposhtur Australinë, një tabu e vërtetë blu, në finalen e Malaga, falë sukseseve të Matteo Arnaldit dhe mbi të gjitha të Jannik Sinner, diamantit blu, protagonistit të vërtetë të finales andaluziane, i aftë për ta çuar Italtennis në vijën e finishit për dore e cila kishte munguar që nga viti 1976 kur Panatta-Barazzuti-Barazzutti-Zugarelli e bënë Italinë të ëndërronte, me Pietrangelin si kapiten.

Skuadra italiane e tenisit ia ka dalë! Të kaltërit fitojnë “Davis Cup” 2023 duke mposhtur Austrialinë 2-0 në finale. Skuadra e Volandrit hapet me Matteo Arnaldi, i cili arrin të kapërcejë 2-1 Popyrin, me rezultatin 7-5, 2-6, 6-4.

Në vend të kësaj, ndeshja e dytë sheh si protagonist Jannik Sinner, i cili mposht de Minaur 2-0 (6-3, 6-0) dhe mbyll rezultatin duke e tërhequr skuadrën e tij drejt titullit. Trengjyrëshi kthehet në çatinë e botës 47 vjet pas herës së fundit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit