“Tërmeti” te Juventusi, cili do të jetë presidenti i ri? Del Piero “shpall” kandidaturën: Nuk e tradhtova as në Serie B!

29 Nëntor 2022
8:29
Alfred Lleshi

“Tërmeti” që goditi Juventusin mbrëmjen e së hënës nën presionin e procedimeve ligjore ka lënë pas rrënojat në nivelin menaxherial, të cilat para së gjithash do të duhet të hiqen me lopatë dhe më pas të caktohet menaxhmenti i ri: presidenti, zëvendëspresidenti dhe drejtori menaxhues.

Nëse epoka e Andrea Agnellit përfundoi me hidhërim, pak para momentit historik të pronësisë 100-vjeçare të të familjes “Agnelli” (që do të bjerë vitin e ardhshëm), emri i tij është përfundimisht jashtë skenarëve të ardhshëm. Të njëjtin fat duhet të ketë edhe CEO Maurizio Arrivabene, i cili dështoi ndjeshëm në detyrat për të cilat u thirr nga John Elkann, i cili po përpiqet të rivendosë rendin në llogaritë e Juventusit dhe jo vetëm, duke përfaqësuar një lloj ‘tutori’ për Andrean e pamatur.

Arrivabene i është kërkuar të qëndrojë në detyrë për momentin në mënyrë që të mos thyejë plotësisht linjën e komandës së Juventusit në këtë situatë të vështirë dhe të mbajë një sy nga drejtimi i përditshëm i klubit, por më pas, sipas të gjitha gjasave, do të jetë gjithashtu në dorë të tij të largohet.

E ardhmja që pret zv.presidentin aktual Pavel Nedved mund të jetë ndryshe dhe nuk përjashtohet një rikthim në menaxhim, sipas “Gazzetta dello Sport”. Për pjesën tjetër, humnera aktuale, me bordin e administrimit në largim, i cili do të mbetet nën regjimin e diskutimit të pasqyrave financiare të rishikuara dhe të korrigjuara, që do të paraqiten në mbledhjen e aksionerëve të thirrur tashmë për më 23 dhjetor, do të plotësohet nga figura e Maurizio Scanavino, të cilit iu dha roli i Drejtorit të Përgjithshëm. Për këtë arsye ai do të duhet të udhëheqë klubin në mishërimin e tij të ri.

Emërimi i Scanavino si figura kryesore aktuale tregon shumë se ku do të shkojë shiriti i komandës, duke qenë se ai është një figurë shumë e besuar e John Elkann, CEO i Exor, çatia e sigurt e shtëpisë “Agnelli”. Prandaj do të jetë Juve e John, pas 12 viteve të kushëririt të tij Andrea. Por cili do të jetë presidenti i ri i Juventusit?

Ka shumë kandidatë dhe ende nuk ka një emër që spikat mbi të gjithë. Emri i Alessandro Nasit, i cili pak muaj më parë u përfol shumë për pasardhjen e Andreas, duket se është ftohur, ndërkohë që ëndrra e tifozëve vë në pah disa persona që e kanë Juventusin të ngulitur thellë në ADN-në e tyre: të dy, kapitenët e mëdhenj Alex Del Piero dhe Giorgio Chiellini.

Nga Los Angeles, ku jeton aktualisht, Del Piero e bën të qartë se nuk do të përmbahej nëse e thërrisnin pranë shtratit të “Zonjës së Vjetër”: “Është një gjë e trishtueshme, sepse ata janë të gjithë miqtë e mi, nga Andrea Agnelli te Pavel Nedved, – tha ai për ‘beIN Sports’. – Janë të gjithë njerëzit me të cilët kam ndarë momente shumë të mira, i kam parë gjithashtu kohët e fundit. Është e pabesueshme që një ekip historik si Juventusi i përjeton këto momente ulje-ngritjesh, që filluan më 2006 me Serie B, por më pas pati 9 tituj radhazi. Më vjen shumë keq për situatën”.

Më pas pyetjes së saktë nëse ai do të kthehej te Juve, nëse i ofrohet një rol drejtuesi, “Pinturicchio” iu përgjigj: “Bëjani këtë pyetje dikujt që kaloi pothuajse 20 vite te Juve dhe gjithashtu shkoi me të në Serie B. Lidhjet e mia me klubin janë shumë të thella, si me pronarët dhe tifozët. Kemi kaluar shumë dhe çdo lajm për Juventusin gjeneron emocione tek unë. Tani do të pres dhe të shoh se çfarë do të ndodhë. Nuk e di se cili është plani, por unë e kam ende një shtëpi në Torino…”

Sa i përket menaxhimit sportiv, asgjë nuk do të ndryshojë të paktën deri në fund të sezonit. Pra, Juventusi do të jetë në dorën e Massimiliano Allegrit në pankinë dhe Federico Cherubini në krye të zonës teknike. Ata do të vazhdojnë në rrugën që pa Juventusin të marrë 6 fitore radhazi pa pësuar gol. Hipoteza e asaj që do të ndodhë më pas, pas verës së ardhshme, është për momentin vërtet e vështirë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit